Tuż przed Dniem Flagi i Świętem Konstytucji 3 Maja, wojewoda wielkopolski Piotr Florek wręczył akty nadania obywatelstwa polskiego i decyzje o uznaniu za obywatela polskiego 17 cudzoziemcom. Nowi obywatele wzięli udział w uroczystości wraz z rodzinami, bliskimi i przyjaciółmi.
- Symbole Polski, flaga, hymn i godło są teraz dla państwa symbolami ojczyzny - mówił wojewoda wielkopolski. Polskie obywatelstwo zostało nadane przez prezydenta RP obywatelom Ukrainy, Peruwiańczykowi, Białorusince, Rosjanom, Amerykaninowi, Somalijczykowi i obywatelowi Armenii. Za obywateli polskich uznanych zostało dwoje Ukraińców i Rosjan.
W ubiegłym roku w Wielkopolsce akty nadania obywatelstwa polskiego otrzymało 69 osób między innymi z Burkina Faso, Turcji, Rosji, Ukrainy, Czech, Kenii, Słowacji, Uzbekistanu, Armenii, Bułgarii, Iraku, USA, Białorusi, Włoch i Somalii. W tym samym czasie 85 osób z Ukrainy, Wietnamu, Białorusi, Uzbekistanu, Cypru, Rosji, Afganistanu, Kazachstanu, Mołdawii, Etiopii, Włoch, Senegalu, Maroko, Mali, Zimbabwe i Wenezueli otrzymało wydane przez wojewodę wielkopolskiego decyzje o uznaniu za obywatela polskiego.
Jednym z warunków uzyskania obywatelstwa polskiego jest legalny pobyt w Polsce. W 2014 w kraju złożono ponad 65 tysięcy wniosków o legalizację pobytu w Polsce - o 34% więcej niż rok wcześniej. Poznań jest 4. pod względem popularności polskim miastem, do którego przyjeżdżają cudzoziemcy (1. Warszawa, 2. Kraków, 3. Wrocław, 4. Poznań). Najwięcej osób przyjeżdża do Polski z Ukrainy, Wietnamu, Chin, Białorusi i Rosji.
W 2014 roku do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 3 848 wniosków o zalegalizowanie pobytu. W 2013 - o blisko 1500 mniej. Główne powody, dla których cudzoziemcy legalizują swój pobyt w Polsce to praca i studia. Wielu zostaje też ze względów rodzinnych, zawiera związki małżeńskie z obywatelami Polski, zajmuje się wolontariatem albo uczy się języka polskiego.