Nowa Piątka w Wielkopolsce odwiedziła 222 gminy

Treść archiwalna

W ramach promocji nowego rządowego programu pod nazwą "Nowa Piątka" urzędnicy z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odwiedzili 222 gminy w województwie. Program zainaugurował wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, który 18 marca odwiedził Dzienny Dom Seniora w Pniewach. 

"Nowa Piątka" to projekty zapowiedziane i realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dotyczą one programu Rodzina 500 Plus na pierwsze dziecko, "trzynastej" emerytury, zniesienia podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, niższego PIT-u oraz projektu w sprawie przywrócenia lokalnych połączeń komunikacyjnych. Głównym celem kampanii informacyjno-konsultacyjnej "Nowej Piątki" było dotarcie z ofertą do możliwie jak największej liczby mieszkańców. – Nowe propozycje programowe to efekt naprawy państwa i jego priorytetowych instytucji, dlatego wyruszyliśmy w Wielkopolskę, aby informować mieszkańców i wsłuchiwać się w ich głos. W ciągu miesiąca spotkaliśmy się z mieszkańcami większości gmin, do których przyjeżdżały nasze busy z punktem informacyjnym. Każdy, kto chciał pozyskać informacje na temat programu, został obsłużony przez pracowników Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – mówi wojewoda Zbigniew Hoffmann.

Wśród najczęstszych pytań zadawanych urzędnikom, znalazły się sprawy związane z wypłatami w ramach programu Rodzina 500 Plus. Według szacunków Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na terenie województwa wsparciem objęte zostanie łącznie ok. 600 tys. dzieci (obecnie jest ich 340 tys.). Wielkopolanie dopytywali również o "Emeryturę+", której wartość wyniesie tyle, co emerytura minimalna – 1100 zł brutto. W Wielkopolsce dodatkową emeryturę otrzyma ponad 700 tys. emerytów i rencistów. Świadczenie ma być wypłacane z urzędu, bez wypełniania wniosków. Pytania mieszkańców, którzy odwiedzili punkt informacyjny, dotyczyły także potrzeb związanych z połączeniami autobusowymi.

– Mieszkańcy dopytywali nas przede wszystkim o funkcjonowanie programu 500 Plus, zarówno w kontekście tej dotychczasowej formy, jak i na pierwsze dziecko. Temat budził niezwykłe zainteresowanie. Z kolei emeryci byli ciekawi zmian ustawowych w sprawie wypłaty trzynastej emerytury. Dopytywali między innymi o to, czy będzie kryterium dochodowe oraz czy wypłata będzie przysługiwała wszystkim emerytom i rencistom. Wielu mieszkańców sygnalizowało nam również problemy związane z komunikacyjnym wykluczeniem poprzez brak lokalnych połączeń autobusowych – tłumaczy Zbigniew Hoffmann.

Program "Nowa Piątka" rządu Prawa i Sprawiedliwości ma dać nowe perspektywy rozwojowe, szczególnie w kontekście globalnego spowolnienia gospodarczego. Według rządowych szacunków realizacja "Nowej Piątki" ma kosztować około 40 mld zł.

Autor: Mateusz Domagała
Data utworzenia: 26.04.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 11.05.2019 - 07:43