Naziemna Telewizja Cyfrowa w Wielkopolsce

Treść archiwalna

Dokładnie o godzinie 5 rano w siedzibie poznańskiego ośrodka telewizji wojewoda wielkopolski Piotr Florek wyłączył nadajnik telewizji analogowej w Śremie. Zmiany sposobu nadawania sygnału objęły 90 gmin centralnej części województwa wielkopolskiego. Od rana mieszkańcy regionu mogą oglądać naziemną telewizję cyfrową, która oferuje nowe możliwości techniczne.

Podczas konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się przedstawiciele wszystkich jednostek i organizacji zaangażowanych w proces przełączenia sygnału.

Jak poinformował wojewoda, na 8 godzin po wyłączeniu nadajnika telewizji analogowej w Śremie niemal nie odnotowano problemów zgłaszanych przez telewidzów. Wojewoda podziękował też wszystkim, którzy dodatkowo włączyli się w kampanię informacyjną, między innymi Policji, Ochotniczej Straży Pożarne czy poznańskiemu Kuratorium Oświaty. - Z naszych doświadczeń będą korzystać inni. Kolejne wyłączenie nadajników telewizji analogowej w Wielkopolsce planowane jest już na maj przyszłego roku - mówił wojewoda.

Zgodnie ze słowami Leny Bretes-Dorożały, dyrektor oddziału TVP Poznań to jedno z najważniejszych wydarzeń w 60-letniej historii telewizji.

zdjęcie

Nadawany sygnał cyfrowy pozwala na odbiór większej liczby programów bez dodatkowych opłat, lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz odbiór TVP w jakości HD. Wojewoda apeluje do Wielkopolan, którzy do tej pory jeszcze nie zaopatrzyli się w sprzęt umożliwiający przełączenie na sygnał cyfrowy, by zadbali o to. Przypomina jednocześnie, że wyłączanie telewizji naziemnej nie dotyczy abonentów platform kablowych, satelitarnych oraz posiadaczy nowoczesnych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T.

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu uruchomiona została linia telefoniczna w sprawie cyfryzacji. Pod numerem stacjonarnym 61 854 99 00 można uzyskać informacje dotyczące przełączenia telewizji analogowej na cyfrową.

Cyfryzacja sygnału telewizyjnego w Polsce jest podzielona na siedem etapów. Pierwszy zrealizowany został w województwie lubuskim oraz w kilkunastu gminach Wielkopolski. Kolejne wyłączenia nadajników telewizji analogowej w Wielkopolsce planowane są w maju przyszłego roku.

zdjęciezdjęciezdjęcie

Zdjęcia: Daniel Pajączkowski

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 28.11.2012
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58