- Naszą najważniejszą powinnością i obowiązkiem wobec żołnierzy wyklętych jest przywracanie o nich pamięci. Jako Polacy jesteśmy im winni szacunek i wdzięczność. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do przekazywania ich testamentu kolejnych pokoleniom - tymi słowami zwróciła się premier Beata Szydło w liście do uczestników wielkopolskich obchodów z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna.
Dzisiejsza ceremonia rozpoczęła się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Później pochód przeszedł ulicami miasta pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Po wystąpieniach wojewody wielkopolskiego, gen. Jana Podhorskiego, dr. Macieja Glogera i dr. Dariusza Kucharskiego odczytany został list okolicznościowy ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Całość uroczystości dopełnił apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wielkopolsce trwają od kilku dni. We wtorek podczas uroczystości w Rawiczu, w których wziął udział wojewoda wielkopolski, gościł prezydent Andrzej Duda.
Do 14 marca dostępna jest też wystawa na poznańskim Placu Wolności „Niech polska ziemia utuli do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”. Ekspozycję przygotował poznański oddział IPN. Wojewoda oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają również 2 marca o godzinie 18.00 do Biblioteki Raczyńskich na dyskusję o książce „Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945-1956” pod redakcją naukową Agnieszki Łuczak i Aleksandry Pietrowicz z Centrum Edukacyjnego IPN. Od 21 marca do 7 kwietnia w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu prezentowana będzie wystawa „Zaplute karły reakcji. Polskie podziemnie niepodległościowe w latach 1944-1956” przygotowana przez IPN.
Foto: WUW/Jan Kołodziejski