Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Treść archiwalna

Zgodnie z podjętą w 1983 roku decyzją, dzisiejszy dzień uznany jest za Międzynarodowy Dzień Zabytków. Tegoroczne główne obchody tego święta, połączone z uroczystością nadania Świętej Górze prestiżowego tytułu Pomnika Historii, miały miejsce w zespole klasztornym Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu-Głogówku.

Gośćmi zaproszonymi na uroczystość nadania tytułu Pomnika Historii największemu sanktuarium maryjnemu w regionie byli, obok wojewody wielkopolskiego, m.in. wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Główny Konserwator Zabytków, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, władze samorządowe, kościelne oraz konserwatorzy, kustosze i administratorzy z całego kraju.

Ten nobilitujący tytuł jest najwyższą formą ochrony prawnej w Polsce, a kolejne zabytki są dopisywane do rejestru poprzez rozporządzenia Prezydenta RP. Prócz Świętej Góry – perły polskiego baroku – Wielkopolska może się poszczycić jeszcze dwoma wpisami na prezydenckiej liście zabytków o najwyższej wartości dla kultury narodowej: to gnieźnieńskie Wzgórze Lecha i Ostrów lednicki.

Międzynarodowy Dzień Zabytków to szansa spotkania konserwatorów, kustoszy i administratorów zabytków w całym kraju. To także okazja, by wyróżnić tych najbardziej zasłużonych. Wojewoda Piotr Florek wręczył Nagrody za Opiekę nad Zabytkami w Wielkopolsce tym, których wkład w prace na rzecz ochrony i popularyzowania pamiątek kultury w całym regionie był najwybitniejszy.
Nadanie tytułu zbiega się w czasie z 340. rocznicą powstania kongregacji Świętego Filipa Neri w Polsce, która powstała w 1668 oraz z 80. rocznicą koronacji obrazu Świętogórskiej Róży Duchownej.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 18.04.2008
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58