Lekcja historii z wojewodą o Powstaniu Wielkopolskim

Treść archiwalna

Już po raz czwarty wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaprosił młodzież na lekcję historii. Spotkanie pod hasłem "Droga Wielkopolan do niepodległości" odbyło się w salach wystawowych poznańskiego Odwachu.

Wojewoda wielkopolski zwrócił uwagę na to, że zgodnie z uchwałą Sejmu obecny rok, to rok Powstania Wielkopolskiego. - Powstanie Wielkopolskie było wydarzeniem ogólnonarodowym i musi nam zależeć, żeby w stulecie nadać mu szczególny wymiar. Żeby pokazać, że bez Powstania Wielkopolskiego nie byłoby wolnej Polski. Warto to podkreślać i dbać o tę pamięć - mówił wojewoda.

Uczniowie z trzech szkół obejrzeli z przewodnikiem wystawę ukazującą powstanie, a także wysłuchali wykładu o wydarzeniach poprzedzających wybuch powstania i II Rzeczpospolitej.

Uczestnicy lekcji obejrzeli też spot powstańczy sfinansowany przez wojewodę wielkopolskiego w ramach programu Niepodległa. Spot poświęcony jest powstrzymaniu przez powstańców wielkopolskich w Budzyniu pod Chodzieżą niemieckiego ataku na miasto. Kompania Rogozińska, dowodzona przez Wiktora Skotarczaka, odparła niemiecki atak i zdobyła pojazd pancerny Erhardt. Sukces powstańców odbił się szerokim echem wzdłuż całego frontu. W niemal sto lat od tych wydarzeń Stanisław Ornoch - mechanik z Budzynia - postanowił zrekonstruować pojazd. Zbudowany przez niego pancernik jest hołdem oddanym powstańcom, dumą mieszkańców miasta i sposobem lokalnej społeczności na upamiętnienie setnej rocznicy powstania wielkopolskiego.

Lekcje historii z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem odbywają się w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa.

Wcześniejsze lekcje organizowane wraz z Instytutem Pamięci Narodowej i kuratorium oświaty miały miejsce w pałacu w Rogalinie, pałacu Działyńskich i Forcie VII. Głównym celem cyklicznych spotkań jest zaprezentowanie młodzieży wydarzeń i postaci historycznych w miejscach, z którymi były związane.

Fragment wystawy ukazująca powstanie wielkopolskie.Rekonstrukcja okopu wojennego. Głos zabiera wojewoda wielkopolski. Wojewoda z młodzieżą stoją na tle fragmentu wystawy. Wojewoda z młodzieżą słuchają przewodnika. Przewodnik opowiada wojewodzie o wystawie ukazującej powstanie wielkopolskie.Wojewoda zwiedza poznański Odwach.  Przewodnik opowiada młodzieży o wystawie ukazującej powstanie wielkopolskie.Fragment ekspozycji muzealnej.Uczniowie oglądają fragment wystawy. Wojewoda z wicekuratorem oświaty ogląda historyczne wydanie gazety Kurier Poznański.Młodzież w sali słucha wykładu o wydarzeniach poprzedzających wybuch powstania i II Rzeczpospolitej.Młodzież ogląda wystawę ukazującą powstanie wielkopolskie.Przewodnik opowiada młodzieży o wystawie ukazującej powstanie wielkopolskie.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 23.01.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 20.02.2018 - 11:48