Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski wraz z wicewojewodą wielkopolskim Marleną Maląg wziął udział w konferencji poświęconej Krajowemu Zasobowi Nieruchomości i innym inicjatywom legislacyjnym resortu. Jednym z głównych tematów spotkania była realizacja rządowego programu Mieszkanie Plus. Otwierając konferencję wicewojewoda zwróciła uwagę na znaczenie współpracy samorządów i strony rządowej w tworzeniu dostępnych mieszkań. - Gminy mogą wskazywać nieruchomości gminne, na których można realizować inwestycje. W Wielkopolsce zgłosiło je do tej pory 25 samorządów.
Wiceminister Żuchowski, który spotyka się z przedsiębiorcami, samorządowcami i wszystkimi podmiotami zainteresowanymi włączeniem się w realizację programu Mieszkanie Plus opowiadał między innymi o możliwościach, jakie daje gminom i lokalnym społecznościom budowa lokali w ramach programu. - Chcemy odpowiadać na pytania i bezpośrednio informować o programie i o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Jednym z jego podstawowych zadań jest zebranie wiedzy o nieruchomościach Skarbu Państwa - mówił wiceminister.
Dzisiejsza konferencja stanowiła element krajowych konsultacji dotyczących programu Mieszkanie Plus, połączonych z prezentacją zasad działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. Mieszkanie Plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, który ma zwiększyć liczbę mieszkań o przystępnych czynszach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa. Do realizacji tego zadania powołany został Krajowy Zasób Nieruchomości, który między innymi gromadzi i gospodaruje nieruchomościami przeznaczonymi pod budownictwo mieszkaniowe.
Wielkopolska jest kolejnym regionem objętym konsultacjami. Jak zauważył wiceminister, zwiększanie wiedzy o programie przekłada się na znaczący wzrost zainteresowania gmin współpracą w ramach programu. - Samorządy widzą realną korzyść w budowie mieszkań i potrafią wskazać, kto na ich terenie najbardziej ich potrzebuje.
Podczas dzisiejszego spotkania w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu omawiano także projekty ustaw regulujących funkcjonowanie administracji budowlanej oraz zawodów architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty - ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego oraz ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach.