O aktywizacji życia seniorów, ich bezpieczeństwie, a także o dostępnych dla nich usługach społecznych, mówiono dzisiaj podczas konferencji organizowanej przez wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Wśród prelegentów znaleźli się kierownicy Domów Senior+ z północnej Wielkopolski, dr Magdalena Cerbin-Koczorowska z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a także Komisarz Piotr Garstka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
- Chciałabym, aby dzisiejsza konferencja była okazją dla wszystkich Państwa do refleksji, na temat tego, jak ważne i pełne jest życie niezależnie od tego, ile mamy lat. Każdy wiek ma swoje radości, ale także troski - a jednym z obowiązków osób pełniących publiczną funkcję, jest zapewnienie każdemu wsparcia i opieki - mówiła wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska podczas konferencji.
Dzisiejsze spotkanie było dedykowane również samorządom, głównie z północy Wielkopolski, która w najmniejszym stopniu pokryta jest siecią placówek dedykowanych seniorom. Prezentowane propozycje działań dotyczące aktywizacji seniorów miały zachęcić samorządy do korzystania z oferty Programu Wieloletniego „Senior+”, którego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”.
Obecnie na terenie województwa istnieje 85 placówek „Senior+” zapewniających 2278 miejsc. Placówki działają jako ośrodki wsparcia w środowisku lokalnym, oferują m.in. zajęcia aktywności ruchowej, działania prozdrowotne w tym np. gry i zabawy poprawiające pamięć i koncentrację, spotkania integracyjne i kulturalne, jak również zajęcia z szeroko pojętej aktywizacji społecznej. W każdej z placówek seniorzy mogą również skorzystać z posiłku.
- Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kluczem do zrozumienia potrzeb i trosk seniorów jest rozmowa, bo znając potrzeby seniorów, wsłuchując się w ich głosy, możemy najskuteczniej odpowiadać na potrzeby. I właśnie odpowiedzią rządu Prawa i Sprawiedliwości są programy kierowane dla seniorów, by wymienić chociażby korzystną waloryzację świadczeń, trzynastą i czternastą emeryturę, a także program Leki 75+ czy Senior+ - dodała wicewojewoda.
W ramach programu w latach 2017 - 2021 do Wielkopolski trafiło łącznie 25,2 mln zł. W roku 2021 w ramach programu dofinansowanie zostało przyznane na utworzenie 14 nowych placówek (3 Dzienne Domy „Senior+” i 11 Klubów
„Senior +”), zapewniających 301 nowych miejsc dla seniorów, ale również wsparcie otrzymało 45 już istniejących placówek, które oferują ogółem 1154 miejsca.