O tym jak kształtować zasoby wodne na terenach rolniczych rozmawiano dziś podczas konferencji w gminie Grzegorzew, gdzie już w 2018 roku powstał jaz wodny dla potrzeb retencjonowania śródlądowych wód powierzchniowych rzeki Rgilewki. W konferencji uczestniczyli: wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak, poseł na Sejm RP Leszek Galemba oraz lokalni samorządowcy.
Susza stała się wyzwaniem dla wszystkich Polaków, dlatego tak ważny jest projekt retencji korytowej, realizowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, samorządy i spółki wodne. Przez najbliższe 3 lata ponad 154 miliony złotych zostanie przeznaczonych na ten cel z budżetu państwa.
- Wschodnia wielkopolska jest regionem zmagającym się z problemem suszy, dlatego tym bardziej cieszę się, że w powiecie kolskim powstaną kolejne inwestycje, za co w imieniu wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka serdecznie dziękuję i zapewniam o pełnym wsparciu administracji rządowej - mówiła wicewojewoda.
Jednym z priorytetowych działań Wód Polskich jest prowadzenie inwestycji retencji korytowej. Zadania te są planowane i finansowane z budżetu przeznaczonego na ten cel w wysokości 154,7 mln zł (na okres trzech lat). W tym roku planowane są prace na kwotę 60 mln zł. Program jest działaniem międzyresortowym, realizowanym wraz z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z samorządami i spółkami wodnymi skupiającymi rolników. Ma objąć wszystkie województwa. Woda jest zatrzymywana w rzekach czy rowach melioracyjnych poprzez znajdujące się na nich budowle piętrzące takie jak jazy i zastawki. Budowle te służą do regulacji przepływu wód - zahamowaniu odpływu i zmagazynowaniu wody w korytach cieków.