Decyzją wojewody od godziny 16:00 do 300 m3/s zmniejszony zostanie zrzut ze zbiornika Jeziorsko. Pozwoli to na odciążenie między innymi tych nadwarciańskich gmin, które od zeszłego tygodnia zmagają się z wysoką falą powodziową. W wielu miejscowościach trwa nieustanna walka z przeciekami i przesiąkami na wałach. Taka sytuacja występuje między innymi w powiecie kolskim (gm. Brudzew i Przykona), średzkim (gm. Krzykosy) czy podpoznańskim Luboniu. Tam od dzisiaj przy umacnianiu wału w okolicach ul. Rzecznej pracuje 60 żołnierzy i 40 strażaków. Wojsko, zgodnie z dyspozycjami wojewody, pomaga także mieszkańcom powiatów śremskiego i średzkiego.
Do dziś z polderu Golina ewakuowano blisko 100 osób. Skuteczna okazała się akcja otwarcia śluzy wałowej w okolicy Sługocinka. Udało się dzięki temu uniknąć między innymi bezpośredniego zagrożenia zalania autostrady. Z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom Autostrada Wielkopolska S.A. zmieniła organizację ruchu na odcinkach pomiędzy Wrześnią a Koninem. Jutro od rana rozpoczną się prace związane z przekopaniem krótkiego odcinka wału, dochodzącego do autostrady od strony polderu Golina. Pozwoli to na kontrolowany zrzut wody z polderu do koryta Warty i tym samym zabezpieczy przejazd autostradą. Uchroni to też przed zalaniem mieszkańców gminy Lądek i Golina.
Fala powodziowa w Poznaniu w południe przekroczyła wysokość 600 cm. Zgodnie z prognozami IMGW Warta do końca weekendu może podnieść się do poziomu 660 cm. Przy przekroczeniu wysokości 640 cm na wodowskazie wyłączona zostanie część biologiczna centralnej oczyszczalni ścieków w Koziegłowach.