Jubileusz Generała Podhorskiego

Treść archiwalna

Wręczenie Medalu „Pro Bono Poloniae” było punktem kulminacyjnym dzisiejszych uroczystości związanych z 100. urodzinami Jana Podhorskiego, ps. Zygzak, Marciniak - polskiego patrioty, wieloletniego działacza konspiracyjnego, generała brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

Życzenia generałowi złożyli: Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Minister Jan Józef Kasprzyk, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska, Dyrektor Poznańskiego Oddziału IPN dr Rafał Reczek oraz płk Adam Kunicki z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W uroczystości uczestniczyła rodzina, współpracownicy oraz przyjaciele jubilata, przedstawiciele instytucji i środowisk kombatanckich.

Osobisty list do generała Jana Podhorskiego skierował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który odczytał Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. Czytamy w nim m.in.: Jubileusz setnych urodzin to dzień szczególny. Proszę przyjąć moje gratulacje i wyrazy szacunku. Oby przyszłość przyniosła jak najlepsze zdrowie i pogodę ducha. Jednego życia nie wystarczy, aby opowiedzieć ostatnich stu lat polskiej historii, ale sto lat to dość, aby tą historię przeżyć, by stała się ona częścią wyjątkowej biografii.

Następnie wojewoda wspólnie z ministrem Janem Józefem Kasprzykiem, Szefem UDSKiOR, w uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju, wręczył generałowi Janowi Podhorskiemu medal „Pro Bono Poloniae”. Odczytania decyzji o nadaniu odznaczenia dokonał płk Adam Kunicki.

- Życie pana generała jest przykładem nieustannej miłości do Rzeczypospolitej, do współobywateli, do rodaków. Jego życie jest świadectwem tego, że dla pana generała los niepodległej ojczyzny, jej byt stawiany był zawsze na pierwszym miejscu. Panie generale - chcemy panu bardzo podziękować za wolną Polskę! - mówił Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Minister Jan Józef Kasprzyk, który chwilę później w dowód osobistej wdzięczności wręczył generałowi Podhorskiemu replikę szabli oficerskiej z okresu II Rzeczypospolitej.

Generał Jan Podhorski był ochotnikiem w batalionie Obrony Narodowej w kampanii wrześniowej, w czasie II wojny światowej żołnierz Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, Żołnierz Wyklęty, działacz powojennej konspiracji antykomunistycznej, inwigilowany oraz represjonowany i więziony przez władze PRL.

Pełna biografia generała Jana Podhorskiego do pobrania w załączniku do artykułu.

Z inicjatywy Wojewody Wielkopolskiego z okazji jubileuszu przygotowany został film dokumentalny „Duma Wielkopolski” o życiu generała Podhorskiego:

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 18.06.2021
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 21.07.2021 - 09:50