Kaliskie liceum im. Mikołaja Kopernika, dawniej im. Anny Jagiellonki obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Gościem uroczystej gali podsumowującej dostojny jubileusz była wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.
Podczas sobotniej gali, uczniowie zaprezentowali historię szkoły w widowisku artystyczno-historycznym. Ponadto uroczystość uświetniły występy chóru, uczniów, absolwentów, artystów oraz wspólne wspomnienia, wyróżnienia i życzenia. Jubileusz zainaugurowała msza święta w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem bp. pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna. Eucharystia była koncelebrowana przez wielu kapłanów związanych z kaliskim liceum.
Szkoła powstała w listopadzie 1918 roku decyzją Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego jako Państwowe Żeńskie Gimnazjum im. Anny Jagiellonki. Była to wówczas ośmioklasowa szkoła średnia o profilu matematyczno-przyrodniczym. Po reformie szkolnictwa w 1932 roku utworzono czteroklasowe gimnazjum z kontynuacją dwuletniego liceum oraz stworzono klasy o profilu humanistycznym. Po wojnie powstało czteroletnie liceum ogólnokształcące, istniejące do dziś. Od września 1967 roku liceum - dotychczas żeńskie - zostało szkołą koedukacyjną. Cztery lata później, patronem szkoły został Mikołaj Kopernik.
Obecnie kaliskie liceum jest jednym z najlepszych w Wielkopolsce. Od lat zajmuje wysokie miejsce w rankingu szkół ponadgimnazjalnych magazynu "Perspektywy".