23 maja br. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się konferencja „Gospodarka wodna w obliczu kryzysu”. Organizatorami wydarzenia byli Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich. Celem spotkania była dyskusja o problemach lokalnych społeczności w zaopatrzenie w wodę oraz możliwościach zapobiegania sytuacjom kryzysowym związanymi z brakiem lub nadmiarem wody.
Zawsze z radością i satysfakcją witam w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim uczestników spotkań, poświęconych inicjatywom, które pozwalają na rozwój i zwiększanie bezpieczeństwa naszego województwa. Dlatego dziękuję Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Wielkopolski za wybór Urzędu na miejsce tej ważnej konferencji – mówiła wojewoda Agata Sobczyk.
Konferencja była podzielona na dwa bloki: zaopatrzenie w wodę w warunkach kryzysowych i przeciwdziałanie kryzysom wywołanym przez susze i powodzie. Uczestnicy mogli wysłuchać m.in. specjalistów z Ministerstwa Infrastruktury, Najwyższej Izby Kontroli czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z ramienia urzędu wojewódzkiego udział w wydarzeniu wziął Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW Dariusz Dymek.
Średnia opadów dla Polski to 600 litrów na metr kwadratowy. Z kolei dla Wielkopolski to 520 litrów – poniżej średniej krajowej. Obszar naszego województwa nie należy do terenów hojnie zasilanych opadami. Mimo, że średnia roczna liczba dni z opadem atmosferycznym na obszarze Wielkopolski wynosi 163 dni, to występują u nas susze i stepowienie obszarów. Problemy z wodą w Wielkopolsce wynikają z bardzo dobrze rozwiniętego rolnictwa, małej ilości lasów (26% powierzchni) i zmian klimatycznych. Szczególnie problem ten dotyczy północno-wschodniej Wielkopolski.
Dzisiejsze spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń i wypracowanie metod w celu poprawy sytuacji wodnej Jednostek Samorządu Terytorialnego i zapewnienie bezpieczeństwa wodnego społecznościom lokalnym.