Brak konieczności dostarczenia zwolnienia lekarskiego do pracodawcy, znajomości numeru NIP oraz przechowywania dodatkowych kopii przez lekarzy - to tylko część z udogodnień wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Od 1 grudnia br. elektroniczne zwolnienia (e-ZLA) zastąpią wersje papierowe.
O szczegółach wdrożenia e-ZLA podczas konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim mówili wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Mariusz Kubzdyl oraz przedstawiciele instytucji publicznych zajmujących się problematyką zdrowia i ubezpieczeń społecznych.
- Od pierwszego grudnia tego roku pełną parą ruszy wystawianie zwolnień lekarskich drogą elektroniczną - mówiła wicewojewoda Marlena Maląg. - Będzie to znaczące udogodnienie dla społeczeństwa. Wiele instytucji włożyło ogrom pracy, by ten system zadziałał. W dobie, gdy elektronizacja coraz bardziej wkracza w nasze życie trudno sobie wyobrazić, by nie objęła ona także relacji lekarz-pacjent.
W Wielkopolsce zwolnienia w postaci elektronicznej stanowią 42 procent wszystkich zwolnień lekarskich. Jednak z każdym tygodniem ich odsetek staje się coraz większy. - Elektroniczne zwolnienie ułatwi życie lekarzom, pielęgniarkom, asystentom medycznym, a przede wszystkim pacjentom. Jestem przekonany, że za kilkanaście lat nikt nie będzie pamiętać o papierowych drukach - ocenił Mariusz Kubzdyl z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Narodowemu Funduszowi Zdrowia powierzono zadanie przekazania i rozliczenia dotacji, przeznaczonej na dofinansowanie do zakupionego sprzętu informatycznego, oprogramowania oraz szkoleń związanych z wystawianiem e-zla przez placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dla Wielkopolski otrzymaliśmy kwotę w wysokości 3,84 mln zł, która zostanie jeszcze w tym roku rozdysponowana.
Aby pracodawca otrzymał zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej, powinien mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku zwolnienia i zawozić go do swojego pracodawcy. Uczestnicy konferencji prasowej zaapelowali o założenie konta w systemie pracodawców, którzy jeszcze nie wypełnili tego obowiązku. Na terenie województwa wielkopolskiego jest to 11,5 procenta płatników.
Wdrożenie elektronicznych zwolnień lekarskich w Wielkopolsce poprzedził cykl szkoleń zorganizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy ZUS odwiedzali lekarzy w szpitalach i przychodniach, pomagali sporządzić wniosek o certyfikat ZUS oraz zakładali profile w systemie PUE. Działania zostały podjęte w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej na rzecz upowszechniania e-ZLA.