Rząd Zjednoczonej Prawicy od samego początku wielką wagę przykłada do wsparcia polskich rodzin na wielu obszarach. Obok bezpośredniej pomocy finansowej są to również działania sprzyjające tworzeniu dobrego klimatu dla rodzin, a także łączenia życia rodzinnego z pracą. Obecnie jednym z problemów mniejszych miejscowości jest tendencja przeprowadzek rodzin i młodych ludzi do wielkich miast, a tym samym wyludnianie gmin i powiatów. Instytut Pokolenia stara się przeciwdziałać temu zjawisku i pomaga tworzyć samorządom najlepsze warunki życia dla rodzin i wspólnoty lokalnej.
Wyniki swoich obserwacji jego pracownicy zaprezentowali podczas konferencji naukowej. W wydarzeniu wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, a towarzyszyła mu wicewojewoda Aneta Niestrawska.
Tematem spotkania było przedstawienie wyników badań i analiz oraz modelu działania samorządów w celu rozwoju społeczności lokalnej. Instytut Pokolenia to państwowa jednostka budżetowa podległa Prezesowi Rady Ministrów. W swojej pracy wykorzystuje metodę 6 Obszarów Funkcjonowania Rodziny. Są to: podstawy materialne, zdrowie, rekreacja i sport, edukacja i wychowanie, kultura, trwałość więzi, tożsamość
Korzystanie z modelu pozwala osiągnąć korzyści krótkookresowe (satysfakcja społeczności lokalnej, lepsza ocena pracy samorządowców), korzyści średniookresowe (lepsze wykorzystanie zasobów, zmiana wizerunku gminy na atrakcyjne miejsce do życia), korzyści długotrwałe (zmiana życia społecznego miasta/gminy/wsi na dekady).
- Dzięki szeroko zakrojonej współpracy rządu, samorządu, ale też środowisk naukowych czy gospodarczych, możemy jasno określać potrzeby polskich rodzin i budować koalicję na rzecz ich rozwoju. Znamy podstawowe obszary, od których zależy jakość naszego życia: podstawy materialne, ochrona zdrowia, wsparcie edukacji i wychowania, rozwijanie aktywności sportowej i rekreacyjnej, udział w życiu kulturalnym, pielęgnowanie więzi i rodzimej tożsamości. Jestem pewien, że propozycje i wnioski, oparte na badaniach Instytutu Pokolenia, pozwolą nam w pełni wykorzystać posiadany potencjał i odpowiedzialnie planować przyszłość – podkreślił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński
Jednym z priorytetowych działań Prawa i Sprawiedliwości jest, by każdy rodzic, nawet w najmniejszej gminie, gdy zdecyduje się na podjęcie wyzwań zawodowych, nie miał problemu ze znalezieniem nowoczesnego i przyjaznego miejsca, w którym jego dziecko będzie miało odpowiednią opiekę. Wsparciem mają być programy społeczne, m.in. Maluch+, Senior+, 500+ czy dofinansowanie wyprawek szkolnych oraz wiele innych.
W holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbył się natomiast wernisaż wystawy fotograficznej „W rodzinie siła”. Ekspozycja podsumowuje projekt o tej samej nazwie, zrealizowany przez Koła Związku Dużych Rodzin Trzy Plus w Swarzędzu i Czerwonaku. Zaprezentowane fotografie przedstawiają rodziców z dziećmi podczas różnorodnych aktywności akcentując wspólnotę i podkreślając wyjątkowość każdej rodziny. W wydarzeniu wziął udział Jacek Sommerfeld, Pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiego do Spraw Rodziny. Projekt był współfinansowany ze środków Wojewody Wielkopolskiego.