- Musimy budować mosty pomiędzy osobami chorymi a zdrowymi - powiedział podczas wczorajszego spotkania z przedstawicielami Fundacji "Dar Szpiku" wicewojewoda Przemysław Pacia. W tym celu wiosną tego roku ruszy w szkołach naszego województwa kampania informacyjna, która ma zachęcić do oddawania szpiku kostnego.
Celem Fundacji jest propagowanie wiedzy na temat transplantacji szpiku i przełamywanie stereotypów z nią związanych. Nadal bowiem dość powszechne w społeczeństwie jest przekonanie, iż oddawanie szpiku wiąże się z bólem. Kampania ma uświadomić młodym ludziom, że obecne metody pozwalają na pobieranie go szybko, bezpiecznie i bezboleśnie. Działacze Fundacji będą też uzmysławiać, jak cennym darem życia jest szpik dla osób chorych na białaczkę.
W całym kraju zarejestrowanych jest ok. 30 tysięcy osób, które gotowe są oddać szpik. Jest to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb, bowiem dawców powinno być około 2-3 milionów. Potencjalny dawca szpiku, osoba zdrowa pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, powinna zgłosić się do Stacji Krwiodawstwa. Jego dane oraz deklaracja o gotowości oddania szpiku znajdą się w specjalnym rejestrze, tzw. banku szpiku. Jeżeli znajdzie się biorca, wówczas dochodzi do transplantacji. Dwugodzinny zabieg, przypomina pobieranie krwi. Szpik regeneruje się całkowicie w okresie 2-3 tygodni.
Również Wielkopolscy urzędnicy włączą się w akcję oddawania krwi. W tym celu w marcu tego roku w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowana zostania zbiórka tego cennego daru. Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapewnią wszystkim dawcom sterylne warunki oraz odpowiednie badania lekarskie, dzięki którym będzie można m.in. poznać własną grupę krwi. Poprzez uruchomienie punku krwiodawstwa w WUW zostanie stworzona dogodna możliwość udziału w akcji dla wielu honorowych dawców oraz innych mieszkańców regionu.