"Cichym bohaterom Jankowa"

Treść archiwalna

"Cichym bohaterom Jankowa" - tak zatytułowany został koncert, dedykowany wszystkim zaangażowanym w akcję ratowniczą po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim. Gościem koncertu był wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

W sali widowiskowej Ostrowskiego Centrum Kultury, na zaproszenie starosty ostrowskiego oraz wójta gminy Przygodzice, pojawili się między innymi strażacy formacji zawodowej zawodowi i ochotnicy, policjanci, służby medyczne, rodziny które ucierpiały w wybuchu oraz mieszkańcy Przygodzic. Słowa podziękowania do wszystkich zaangażowanych w niesieniu pomocy skierował wojewoda wielkopolski Piotr Florek, podkreślając solidaryzm i wielkie oddanie w walce z jedną z największych katastrof w historii naszego regionu.

- 14 listopad 2013 roku to data, którą będziemy długo pamiętać. Dzisiaj wszyscy, którzy brali udział w tej akcji ratunkowej łączymy się przede wszystkim z rodzinami, które poniosły najwięcej strat i cierpienia. W przypadku takiej katastrofy powstają rany, które do końca nie zawsze się zagoją. Jesteśmy dziś razem tutaj, aby powiedzieć sobie, że w tak trudnych sytuacjach zawsze będziemy solidarni - powiedział wojewoda. Pochwalił również szybkość i sprawność działania poszczególnych służb oraz podkreślił znaczenie procedur i krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, dzięki któremu strażacy zawodowi i ochotnicy mogą szybko reagować. - Po kilku minutach na miejscu wypadku zjawiają się strażacy, karetki pogotowia i wsparcie policji. W godzinę od wybuchu zostaje powołany sztab kryzysowy, na miejscu zjawia się Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz, przyjeżdżają wielkopolscy komendanci straży pożarnej i policji, specjaliści z Gaz Systemu, aby jak najszybciej zakończyć akcję i na drugi dzień to się udaje, akcja zakończona. Z tego dnia najlepiej jednak pamiętam sołtysa Jankowa Przygodzkiego Wiesława Witka, który zebrał bardzo ważne informacje, czy ktoś w tych domach jeszcze pozostał, czy trzeba kogoś ratować. Z takich sytuacji zawsze musimy wyciągać wnioski, aby w przyszłości takie tragedie się nie powtarzały - relacjonował wojewoda.

Za dobrą współpracę z innymi służbami podziękowania złożył Waldemar Pawlak, Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Były premier w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważne jest przygotowanie ludzi i doposażanie jednostek w sprzęt zanim dojdzie do tak dużej tragedii. - Najważniejsze jest przygotować się do tego typu zdarzeń w czasie kiedy jest spokój: wyćwiczyć gotowość, zgromadzić sprzęt, przygotować ludzi, aby w momencie katastrofy wiedzieli co należy robić. Kiedy na miejscu katastrofy zjawia się najwyższy dowódca wojewódzki to musi mieć na miejscu człowieka, który wie co gdzie jest i kto jest jeszcze zagrożony. W Polsce mamy bardzo dobry system łączący różne służby: policję, pogotowie ratunkowe, straż państwową i ochotników, którzy oprócz swoich codziennych prac i obowiązków umieją poświęcać się dla drugiego człowieka - mówił Waldemar Pawlak.

Specjalnym podziękowaniem dla zgromadzonych gości był występ Big Bandu Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją charyzmatycznego Roberta Matuszewskiego. Muzycy wystąpili z programem "Winter songs from America" prezentując utwory w klimacie Świąt Bożego Narodzenia, ale również popularne utwory koncertowe w jazzowych aranżacjach. Gościnnie na scenie wystąpiła Monika Walczak, która rozpoczynała swoją muzyczną przygodę w Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Przypomnijmy, że Big Band cieszy się uznaniem publiczności i jest zdobywcą wielu Grand Prix na czołowych krajowych i zagranicznych festiwalach.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
 

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 24.01.2014
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58