"Chwała Powstańcom!" - mural na stulecie Powstania Wielkopolskiego

Treść archiwalna

- Mural, który możemy dziś państwu pokazać, to nowoczesna forma prezentacji wartości patriotycznych - mówił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podczas odsłonięcia muralu upamiętniającego bohaterów roku 1918. Ogromny ścienny obraz przy ulicy Dąbrowskiego, który powstał dzięki Enea S.A., jest hołdem złożonym Powstańcom Wielkopolskim.

Wojewoda wielkopolski zwrócił uwagę, że tegoroczne obchody Powstania Wielkopolskiego, o którego wygranej zadecydowała tak walka, jak i wytrwała praca organiczna, mają mieć charakter ponadregionalny.

Mural jest pierwszym z cyklu, który powstaje w ramach organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To wspólna inicjatywa wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Enea S.A. Autorem projektu jest dr hab. Arkadiusz Marcinkowski z Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu.

Wojewoda wielkopolski wraz z dr Tadeuszem ZyskiemWojewoda wielkopolski przemawiaWidok z ulicy na muralPrzemówienie posła Tadeusza DziubyWojewoda wielkopolski obok autora muralaPrzemówienie przedstawiciela firmy EneaWojewoda wielkopolski udziela wypowiedzi dla mediów

Grafika na kamienicy przy ul. Dąbrowskiego przedstawia defiladę baonu zapasowego 10 Pułku Strzelców Wielkopolskich, odbieraną przez Naczelnika Państwa na dzisiejszym placu Mickiewicza w Poznaniu.

Odsłanianie muralaWidok z ulicy na odsłonięty mural

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 04.06.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 03.07.2018 - 08:20