Bolesne wspomnienia o Zbrodni Katyńskiej

Treść archiwalna

Dzień 13 kwietnia jest od roku obchodzony jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Poznaniu w atmosferze zadumy poznaniacy już dziś modlili się w intencji pomordowanych oficerów i policjantów podczas mszy świętej w kościele ojców Dominikanów.

W nabożeństwie uczestniczył wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Po mszy nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tabliczek epitafijnych oraz płaskorzeźby upamiętniającej śp. Księdza Prałata Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, Kapelana Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Zdzisław Peszkowski był jednym z nielicznych ocalałych więźniów obozu jenieckiego NKWD dla polskich oficerów w Kozielsku. Zmarł w zeszłym roku. Przez całe swoje życie robił wszystko by jak najlepiej upamiętnić pomordowanych na wschodzie.
Wyrazy szacunku i pamięci dla bohaterów, uczestnicy uroczystości wyrazili składając kwiaty i znicze pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.
Jednym z kluczowych punktów tego święta pamięci było uroczyste wręczenie przedstawicielom rodzin Ofiar Zbrodni Katyńskich pośmiertnych nominacji na wyższe stopnie wojskowe i służbowe nadanych Ofiarom przez Prezydenta RP. Podniosłość chwili podkreśla zorganizowanie przekazania awansów zgodnie z ceremoniałem wojskowym, przygotowanym przez Garnizon Poznański.
Dzień Pamięci jest czasem, który pozwala na spotkanie z historią i jednoczesne wspomnienie w atmosferze refleksji oraz zadumy o tych, którzy tę historię tworzyli, a kultywowanie świadectwa ich życia jest obowiązkiem wszystkich Polaków.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 11.04.2008
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58