Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego - Chorągiew Wielkopolska im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Poznaniu odebrał dziś wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek. Przesłanie tegorocznej, trzydziestej już edycji akcji to "Światło służby".
Ruszyła Wielkopolska Sztafeta Światła. Symboliczny ogień z Groty Narodzenia Pańskiego przekazali w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu komendant chorągwi, hm. Tomasz Kujaczyński oraz hm. Kinga Pelec, zastępczyni komendanta chorągwi ds. programu.
Już od 30 lat Betlejemskie Światło Pokoju - symbol braterstwa, jedności i pokoju - trafia do Polski, a następnie niesione rękoma harcerek i harcerzy ZHP dociera na wigilijne stoły tysięcy Polek i Polaków. Hasłem towarzyszącym tegorocznej edycji jest "Światło służby", które nawiązuje do pomocy niesionej przez harcerki i harcerzy w dobie pandemii.
Przez całą swoją ponad stuletnią historię, harcerze służyli ojczyźnie tam, gdzie ich potrzebowała. Nie inaczej jest w czasie pandemii koronawirusa - setki tysięcy uszytych maseczek, zakupy i posiłki przynoszone starszym, dystrybucja płynów odkażających, to namacalny wyraz harcerskiej służby bliźniemu.
W imieniu wojewody Łukasza Mikołajczyka, wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek przekazał komendantom świąteczne życzenia i podziękował za pomoc świadczoną przez harcerską brać w tym trudnym dla wszystkich czasie.
Obecnie szeregi wielkopolskich harcerzy zrzeszają około 11 500 osób. Chorągiew tworzy 40 hufców, działających na terenie wszystkich powiatów województwa. Organizacja - by sfinansować swoją działalność - korzysta między innymi ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.