Jubileusz 99. rocznicy urodzin obchodzi dziś pułkownik Jan Górski, prezes wielkopolskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK. - Jako Żołnierz Niezłomny, obrońca niepodległości i godności Polaków, należy Pan do wąskiego grona osób, któremu społeczeństwo oddaje szacunek za bohaterską walkę o wolną Ojczyznę, zbudowaną na nieprzemijających wartościach, zwyczajach i tradycji - napisał w liście do dostojnego jubilata wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Wraz z listem przekazał także pamiątkowe zdjęcie z dedykacją dla kombatanta.
Jan Górski urodził się 15 kwietnia 1922 roku w Jagninie pod Sandomierzem. W swoim życiu wielokrotnie dawał świadectwo patriotyzmu, ocierając się o śmierć. W czasie wojny, był łącznikiem Komendy Obwodu Opatów. Schwytany przez bojówkę Armii Ludowej miał stanąć przed plutonem egzekucyjnym. Pomimo wykonanej egzekucji udało mu się cudem przeżyć i schronić w bezpiecznym miejscu. Po zakończeniu leczenia skierował się do partyzanckiego oddziału. Podczas akcji „Burza” służył w V kompanii 2 Pułku Piechoty Legionów. Okres walki partyzanckiej zwieńczył w roli dowódcy plutonu.
Po wojnie został uwięziony przez Urząd Bezpieczeństwa w 1945 i 1946 roku, za przynależność do WINu i ZHP. W tym czasie był kilkakrotnie aresztowany i zwalniany z aresztu. W 1946 podczas studiów na Akademii Handlowej w Poznaniu, z jego inicjatywy, powstał Akademicki Legion Pracy. Zrzeszeni tam studenci odgruzowywali Poznań zniszczony w czasie działań wojennych.
Jan Górski ponownie został aresztowany w kwietniu 1949 roku z oskarżenia za współpracę z Armią Krajową, a także Niemcami. Otrzymał najwyższy wymiar kary - karę śmierci, zmienioną później na dożywotnie więzienie. Po nadzwyczajnej rewizji i ponownym procesie został zwolniony w 1957 roku. Dopiero Sąd Karny III RP unieważnił nałożony wyrok.