Do pierwszych akcji strażacy, ze świętującej 95-lecie istnienia jednostki OSP w Urbanowie, ruszali konno. By chronić okolicę przed ogniem, musieli posiłkować się głównie siłą własnych rąk. Z czasem wyposażenia przybywało, podobnie jak chętnych, by bronić miasta przed żywiołem. W uroczystościach jubileuszowych udział wziął wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
OSP Urbanowo powstała w 1928 roku. Jej założycielem był Zygmunt Kobyliński – dyrektor majątku folwarcznego. Z kolei pierwszym prezesem został druh Stanisław Szulc, a naczelnikiem Leon Nowak. Ówczesne wyposażenie jednostki jest wyrazistym symbolem tego, co leży u podstaw strażackiej służby – odwagi i nieustraszoności w niesieniu pomocy. To osobista motywacja, potrzeba serca i siła charakteru strażaków mobilizuje ich do ruszania do akcji.
- Jestem pełen uznania dla Państwa wytrwałości i wieloletniej pracy na rzecz jednostki i wszystkich mieszkańców. Wasza działalność nie tylko ratuje życie, lecz również inspiruje i mobilizuje do działania kolejne pokolenia druhów-ochotników. Są Państwo prawdziwymi bohaterami, a Państwa służba to nieoceniony dar dla całego społeczeństwa – zaznaczył wojewoda Zieliński w trakcie przemówienia do strażaków.
Uroczystości rozpoczęły się apelem oraz złożeniem meldunku przez druha Marcina Mokrzyckiego Komendantowi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu st. kpt. Jakubowi Kłosowskiemu. Przy hymnie narodowym wciągnięto na maszt flagę państwową. Następnie ks. kan. Antoni Lorenz odprawił mszę świętą polową w intencji strażaków. Po nabożeństwie wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wręczył Brązowy Krzyż Zasługi dh Krzysztofowi Cichemu za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej i aktywną działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej. Ponadto uroczystość była okazją do wręczenia Złotych, Srebrnych i Brązowych Medali za Zasługi dla Pożarnictwa oraz odznak Wzorowego Strażaka i za wysługę 35 lat.
Jednostki OSP odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony życia oraz mienia mieszkańców regionu. Należą do najbardziej zaufanej społecznie służby mundurowej. W ramach wsparcia rząd przekazuje jednostkom OSP środki na zakup nowych wozów strażackich, promesy na zakup sprzętu, wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i modernizację budynków strażackich. Dodatkowo druhowie-emeryci OSP otrzymują świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP.