90. rocznica odrodzenia województwa poznańskiego

Treść archiwalna

Od dnia, w którym Witold Celichowski objął stanowisko wojewody poznańskiego w odrodzonym po wieloletnim zaborze województwie mija właśnie 90 lat. Pamięć zasłużonego dla regionu twórcy wielkopolskiej administracji uczcili obecny wojewoda - Piotr Florek, jego poprzednicy oraz przedstawiciele władz województwa i miasta.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji mieszkańców województwa, którą odprawił biskup Marek Jędraszewski. Prosto z kościoła goście przeszli na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie złożyli kwiaty na grobie pierwszego wojewody.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się potomkowie pierwszego wojewody poznańskiego, przedstawiciele samorządów i zaproszeni goście. Uroczystość była okazją do przypomnienia sylwetki Witolda Celichowskiego. Profesor Lech Trzeciakowski mówił, że po zaborach stały przed pierwszym wojewodą wielkie wyzwania, przede wszystkim polonizacja administracji. W swoim wystąpieniu wojewoda Piotr Florek podkreślał znaczenie integracji województwa z pozostałymi terenami odrodzonej Polski, którą Witold Celichowski przyjął za jeden z najważniejszych celów swojej działalności. Swego przodka wspominał też mecenas Wojciech Celichowski mówiąc o tym, że w członkach jego rodziny zawsze była świadomość, że był kogoś takiego mamy prawo być dumni.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

Podczas piątkowych uroczystości z okazji 90. rocznicy odrodzenia województwa poznańskiego wojewoda wielkopolski Piotr Florek wręczył medale „Ad Perpetuam Rei Memoriam” oraz „Homo Mensura – Miarą wszystkiego jest człowiek”.

Przyznawane od 16 lat medale „Ad Perpetuam Rei Memoriam” ustanowione przez byłego wojewodę Włodzimierza Łęckiego otrzymują wybitni Wielkopolanie. Wyróżnienia przyznawane są osobom, które swoją działalnością przyczyniły się do rozwoju regionu, prezentują szczególne przywiązanie do etosu pracy, propagują postawy obywatelskie, sumienność, zaangażowanie w działalność społeczną, wychowawczą, a także edukacyjną. Tegorocznymi laureatami, którym wojewoda wręczył medal są: Kazimierz Bałęczny, były dyrektor Oddziału GDDKiA w Poznaniu, przez lata zaangażowany w rozbudowę sieci drogowej w Wielkopolsce, Henryk Braun, nestor polskich biegaczy, członek Międzynarodowej Federacji Weteranów Biegów Długich przy UNESCO. W 2005 roku, gdy miał 93 lata po raz ostatni startował w Maratonie Poznańskim, Pośmiertnie Maciej Krzysztof Frankiewicz, działacz polityczny, samorządowy i sportowy; w latach 1999-2002 wiceprezydent, od 2002 do śmierci - zastępca prezydenta Poznania. W Zarządzie Miasta odpowiadał za oświatę, sport oraz kulturę, Jan A. P. Kaczmarek, jeden z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki filmowej na świecie, Szymon Pawlicki, działacz solidarnościowy i wybitny aktor. Do 1973 pracował w teatrach całej Polski; 1973-1981 aktor Teatru Dramatycznego w Gdyni, Lidia Wrocińska-Sławska, emerytowana dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, założycielka i wiceprezes ds. dydaktycznych Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Poznaniu, Szymon Ziółkowski, polski lekkoatleta, młociarz. Należy do najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletów.

Medal „Homo Mensura – Miarą wszystkiego jest człowiek” wręczany jest przez wojewodę zasłużonym pracownikom administracji publicznej. W tym roku otrzymały go osoby piastujące funkcje wojewody wielkopolskiego w kolejnych latach: Marian Król, przewodniczący Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, poseł na Sejm PRL IX kadencji oraz na Sejm RP II kadencji. Od października 1981 do stycznia 1986 sprawował urząd wojewody poznańskiego, Włodzimierz Łęcki, doktor nauk technicznych, polski polityk, senator V kadencji, krajoznawca, prezes Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu. Wojewoda poznański w latach 1990-1997, Maciej Musiał, działacz „Solidarności”, były wojewoda poznański i wielkopolski w latach 1997-1999, szef KPRM w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000-2001, Stanisław Tamm, urzędnik samorządowy i państwowy. W 1991 został wicewojewodą konińskim, w 1997 objął stanowisko wojewody. Po reformie administracyjnej pełnił funkcję II wicewojewody wielkopolskiego, a w latach 2000-2001 sprawował urząd wojewody, Andrzej Ireneusz Nowakowski, wojewoda wielkopolski w latach 2001-2005, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania, Tadeusz Dziuba, urzędnik państwowy, poseł na Sejm X kadencji. Od grudnia 2005 do listopada 2007 zajmował stanowisko wojewody wielkopolskiego.

Wojewoda Piotr Florek otworzył też w holu głównym WUW wystawę przedstawiającą mapy granic województwa poznańskiego/wielkopolskiego na przestrzeni 90 lat.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęcie

 

 

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 23.10.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59