Istniejąca w Polsce od 90 lat służba hydrologiczno-meteorologiczna, choć nie jest najstarszą jednostką tego typu na świecie, to ma się czym pochwalić - takie mogłoby być motto tegorocznych obchodów okrągłej rocznicy istnienia IMGW. Z okazji jubileuszu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęło się seminarium poświęcone historii i przyszłości polskiej meteorologii, które otworzyli dyrektor poznańskiego oddziału IMGW Janusz Wiśniewski oraz dyrektor naczelny Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prof. Mieczysław Ostojski. Życzenia długich, równie udanych lat pracy złożył debatującym wojewoda Piotr Florek.
Polska tradycja związana z meteorologią i hydrologią sięga XVI wieku a, choć to mało znany fakt, działalność Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej ściśle związana jest z historią kraju i Europy – to właśnie polscy synoptycy przygotowywali prognozy dla wojsk alianckich, prowadzących naloty na Berlin.
Od 1947 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) należy do Światowej Organizacji Meteorologicznej – związku skupiającego blisko 190 krajów, agendy ONZ, której zadaniem jest ujednolicanie, udoskonalanie i wymiana prac meteorologicznych oraz popieranie studiów klimatycznych, geograficznych i hydrologicznych.
Opowiadając o zadaniach IMGW profesor Mieczysław Ostojski podkreślał wyjątkowy charakter służby – „Trzeba mieć niespotykane predyspozycje, żeby zamknąć się w obserwatorium, gdy wieje halny”. 800 osób w Instytucie na bieżąco bada klimat i pogodę, opiniuje strategie ochrony środowiska, przeprowadza badania nad potencjalnymi źródłami zagrożeń.