84. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę

Treść archiwalna

Na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow w 1939 roku, Związek Radziecki zobowiązał się do ataku na Polskę. Po najeździe Niemiec, 17 września 1939 roku, ZSRR bez wypowiedzenia wojny napadł na Polskę. Skutkiem czego był IV rozbiór Rzeczypospolitej. Dziś w Poznaniu pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę agresji wojsk sowieckich oraz obchody Dnia Sybiraka. W wydarzeniu udział wziął wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Zdradziecki atak Rosjan był początkiem niewoli i masowej śmierci Polaków. Rozstrzeliwanie w lasach, bezimienne groby i wywózki rodzin polskich w głąb Syberii na stałe wpisało się w historię naszej ojczyzny. Przypominając te wydarzenia Wielkopolanie, samorządowcy, przedstawiciele szkół, harcerzy, rządu, środowisk kombatanckich oraz służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili znicze ku pamięci ofiar i rozbitych rodzin.

- Dzisiaj w rocznicę sowieckiej napaści oddajemy hołd wszystkim ofiarom polskiej Golgoty na Wschodzie. I zapewniamy, że zawsze będziemy pamiętać o polskich żołnierzach, którzy z honorem walczyli do końca, o tragicznych losach polskich rodzin i dzieci, skazanych na niewysłowione męki w syberyjskim piekle. Nie zapomnimy tych, którzy przeżyli i powrócili z tej „nieludzkiej ziemi”, jak i tych, którzy zostali tam na zawsze – mówił wojewoda wielkopolski.

Uczestnicy po mszy św. w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu w ciszy i zadumie przeszli ulicami w Marszu Pamięci pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie odbyły się główne uroczystości. Po wystąpieniach oraz ekumenicznej modlitwie odczytany został apel pamięci.

 - Dramatyczne losy wojennego pokolenia Polaków powinny być dla nas źródłem siły do pokonywania współczesnych problemów oraz odważnego wybiegania marzeniami w przyszłość. I choć oni nie mogli zbudować Polski na miarę własnych marzeń, ocalili ideę sprawiedliwego, dostatniego i silnego kraju. Takie państwo cierpliwą pracą teraz my budujemy – zaapelował do zgromadzonych wojewoda Michał Zieliński.

Wskutek agresji Polska straciła niepodległość. Ponad milion Polaków zostało deportowanych, wielu zostało bestialsko zamordowanych przez komunistyczne władze oraz zmuszonych do katorżniczej pracy w obozach.

Dzień Sybiraka został ustanowiony w pamięci poległych i zamordowanych w imię obrony wolności ojczyzny. Ma status święta państwowego, a po raz pierwszy był obchodzony w 2004 roku. 

84. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę84. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę84. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę84. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę84. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę84. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę84. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę84. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 19.09.2023
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 11.01.2024 - 11:25