17 września 1939 roku to jedna z najboleśniejszych dat w historii Polski. Tego dnia rozpoczął się bestialski atak Związku Radzieckiego na naszą Ojczyznę niosący cierpienie, prześladowania, niewolę i śmierć. By uczcić pamięć setek tysięcy ofiar sowieckiego terroru mieszkańcy Wielkopolski, przedstawiciele władz i delegacje organizacji kombatanckich oraz szkół wzięli dziś udział w uroczystościach upamiętniających tę bolesną rocznicę zorganizowanych przez Wojewodę Wielkopolskiego.
Spotkanie rozpoczęła msza świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. Następnie uczestnicy wydarzenia wspólnie udali się pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, by złożyć kwiaty i oddać pamięć zamordowanym i represjonowanym obywatelom Polski.
- 17 września, tutaj, w Poznaniu, spotykamy się w miejscu symbolicznym, przed Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, by wspomnieć tragiczny los pomordowanych na „nieludzkiej ziemi”, by oddać hołd eksterminowanym elitom Rzeczypospolitej, by pomodlić się za wywiezionych do łagrów, poległych na wszystkich frontach II wojny światowej - mówiła w trakcie uroczystości I wicewojewoda Aneta Niestrawska, która reprezentowała na nich wojewodę wielkopolskiego. Wiązanka kwiatów została również złożona pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru w imieniu Ministra - członka Rady Ministrów, sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniewa Hoffmanna.
10 lutego 1940 roku to data pierwszej masowej deportacji na Sybir – w sumie liczba ofiar śmiertelnych wśród deportowanych sięga setek tysięcy. Były to rodziny wojskowych, urzędnicy, nauczyciele, pracownicy służby leśnej. Rozdzielone rodziny, dziecięce zabawki, pospiesznie pakowane walizki, złowrogi stukot kół wiozących na Wschód, na wrogą ziemię. Sowieckie łagry są strasznym symbolem katorżniczej i niewolniczej pracy ponad ludzkie siły. Trudno znaleźć słowa, które byłyby w stanie oddać tragedię naszych Rodaków – tragedie poszczególnych istnień ludzkich, koszmar rodzin, matek, patrzących na swoje umierające dzieci. - Niezwykle ważne jest, Szanowni Państwo, abyśmy pamiętali o naszej historii, ale także umiejętnie przekazywali ją naszym dzieciom, kolejnym pokoleniom, od których zależeć będzie bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Dziś widzimy wojnę toczącą się za naszą wschodnią granicą – można powiedzieć „nic się nie zmieniło, historia znowu się powtarza – imperialne skłonności – być może na chwile uśpione – powróciły – i choć byli tacy, którzy przed nimi ostrzegali, tak jak śp. Prezydent Lech Kaczyński, wygodniej było odwrócić wzrok, cieszyć się wygodnym życiem. Walka Ukrainy jest tak naprawdę Walką nas wszystkich – o wolność, o wspólnotę, o świat, który znamy – podkreśliła wicewojewoda Niestrawska.
Dziś, tak samo jak 83 lata temu, agresja rosyjska zagraża pokojowi i stabilizacji europejskiej. Waleczna postawa Ukrainy, podobnie jak kiedyś Polski, chroni naszą wolność i niepodległość. Tym bardziej należy pamiętać o poległych bohaterach naszej Ojczyzny, którzy oddali życie broniąc jej granic. Mimo starań międzynarodowej społeczności ponownie zbrodnicza ideologia zmusiła niewinne państwo do obrony granic swojego kraju, świat obiegają zdjęcie zbiorowych mogił ludzi zamordowanych w okropny sposób, a w oczach dzieci widać niewyobrażalny strach. Dlatego wyzwaniem dla współczesnych jest podejmowanie działań zapewniających pokój, a przede wszystkim – jednogłośny, solidarny sprzeciw wobec agresji.