80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Treść archiwalna

Dziś obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Gospodarzem uroczystości upamiętniających najstraszliwszą wojnę w historii świata był wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, który oddał hołd wszystkim bohaterom, którzy we wrześniu 1939 roku z bronią w ręku stanęli do walki w obronie ojczyzny.

Wojewódzkie uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej w kościele oo. Karmelitów Bosych pod przewodnictwem metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Następnie uczestnicy nabożeństwa wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod Pomnik Armii Poznań, gdzie odbyły się główne uroczystości rocznicowe z ceremoniałem wojskowym.

- Pamiętamy i oddajemy cześć bohaterskim żołnierzom Armii Poznań, żołnierzom Kampanii Wrześniowej, wybitnemu dowódcy Armii Poznań gen. dyw. Tadeuszowi Kutrzebie. Nie ukrywam, że z głębokim smutkiem patrzę w stronę garstki już świadków historii. Z zawstydzeniem spoglądam im w oczy, bo wiem, że nie ujmę im bólu, tego uczucia, jakie ich i nas wszystkich przejmuje, gdy myślą ogarniamy bezmiar cierpień oraz krzywd, które dotykały naszych rodaków - mówił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann do uczestników uroczystości.

O  próbach rewitalizowania historii II wojny światowej, roli Polski podczas wojny i prowadzonej na szeroką skalę akcji informacyjnej polskiej dyplomacji mówił z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. - 80. okrągła rocznica jest okazją do tego, aby działać globalnie na całym świecie i tę szansę wykorzystuje dzisiaj polska dyplomacja. W 80. miejscach na świecie, w 62. krajach, prestiżowych lokalizacjach jest prezentowana wystawa „Walka i cierpienie”, przygotowana wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ta wystawa ma za zadanie mówić o historii, edukować i iść w poprzek tym wszystkim sformułowaniom szkalującym polskie dobre imię i zakłamującym historie - powiedział minister.

Pamięć ofiarom wojny złożył wojewoda wielkopolski, a także kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy Poznania. Hołd oddano salwą honorową, apelem pamięci, wspólną modlitwą. Pod pomnikiem złożono także kwiaty i zapalono znicze.

Uroczystości zakończył wieczorny koncert dla uczczenia bohaterskiej walki polskich żołnierzy, w podziękowaniu żyjącym kombatantom, na którym obecni byli kombatanci wraz z rodzinami oraz poznaniacy. Koncert „Z dni wrześniowych podźwignięta” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod kierownictwem majora Pawła Joksa zorganizowany został w Auli Nova Akademii Muzycznej. W repertuarze znalazły się nie tylko pieśni patriotyczne, ale również utwory okresu wojennego i współczesne aranżacje.

Autor: Anna Czuchra / Tomasz Stube
Data utworzenia: 01.09.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 23.09.2019 - 08:35