Archiwum wydarzeń - Sierpień 2011

31 lat po podpisaniu porozumień sierpniowych na placu pod Poznańskimi Krzyżami podczas uroczystości rocznicowych wojewoda wielkopolski Piotr Florek złożył kwiaty, upamiętniając tym samym historyczny zryw Polaków.

U progu nowego roku szkolnego wojewoda Piotr Florek i wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Walkowiak wręczyli ponad 70 nauczycielom Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Dożynki to uroczyste zakończenie zbioru plonów, czas radości, wielkie święto rolników, które jest ukoronowaniem ich całorocznej pracy. I takie właśnie były dożynki w Pogorzeli, które odbyły się w minioną niedzielę. Święto plonów rozpoczęła msza dziękczynna w kościele pw. Św. Michała Archanioła.

- Wielkopolska wieś rozwija się godnym podziwu tempie - tymi słowy wojewoda wielkopolski Piotr Florek powitał rolników podczas XIII Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich. Podkreślał, że był to dla rolnictwa trudny rok, tym bardziej warto więc podziękować za plony ostatnich żniw.

Pochód setek strażaków-ochotników w odświętnych mundurach, pocztów sztandarowych i orkiestr strażackich rozpoczął uroczystości odpustowe w Górce Duchownej, niedaleko Leszna. Strażacy reprezentowali wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne z okolicznych gmin. W przemarszu wziął również udział wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Zasłużeni Wielkopolanie uhonorowani zostali dziś wysokimi odznaczeniami państwowymi. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali działacze społeczni, wolontariusze oraz samorządowcy.

W całej Wielkopolsce rozpoczęły się tradycyjne święta dziękczynne za zbiory zboża. W minioną niedzielę w Rzgowie, z udziałem wojewody Piotra Florka, odbyły się dożynki powiatowe. Wicewojewoda Przemysław Pacia natomiast, wspólnie z władzami samorządowymi, rolnikami i mieszkańcami dziękował za plony w Zalesiu w gminie Jaraczewo.

W sobotę obchodzony był Okręgowy Dzień Działkowca. Z tej okazji do Leszna z całej Wielkopolski przybyło 500 działkowców by wspólnie świętować oraz podziękować za plony. Wśród zaproszonych gości obecny był wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Z ogromną satysfakcją przyjąłem wiadomość o zakończeniu budowy nowego Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie. Jest mi bardzo miło, że osobiście mogę wziąć udział w uroczystym otwarciu nowoczesnego kompleksu - powiedział wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Wojewoda wielkopolski wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z wnioskiem o wyrażenie zgody na uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez przymrozki wiosenne na terenie 100 gmin województwa wielkopolskiego.

Dziękczynną mszą świętą za zebrane plony rozpoczęły się dożynki parafialne w Lasocicach w gminie Święciechowa. W uroczystościach obok władz samorządowych i licznie zgromadzonych mieszkańców Lasocic, Ogrodów, Przybyszewa oraz innych okolicznych miejscowości wziął udział wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

W tym roku już po raz dwudziesty odbył się Bieg im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W dniu Święta Wojska Polskiego na stadionie w Kobylinie do rywalizacji stanęło blisko 300 biegaczy, reprezentujących różne kategorie wiekowe. Sportowcom kibicował wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Strony