112 dni numeru 112

Treść archiwalna

W najbliższy piątek mija 112 dni od daty uruchomienia w Poznaniu pierwszego w Polsce Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu. WCPR przy ul. Wiśniowej rozpoczęło funkcjonowanie 9 lutego br. Początkowo odbierało połączenia kierowane na numery alarmowe 112 i 999 od mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego. Aktualnie WCPR obejmuje swoim zasięgiem trzy powiaty.

Od ubiegłego tygodnia (24 maja), oprócz zgłoszeń mieszkańców powiatu poznańskiego, operatorzy przyjmują także wywołania na numer 112 z powiatu grodziskiego i nowotomyskiego. Decyzją wojewody wielkopolskiego włączenie do systemu obsługi dwóch kolejnych powiatów ma zabezpieczyć między innymi gminę Opalenica, gdzie w związku z pobytem drużyny Portugalii spodziewany jest przyjazd dużej rzeszy kibiców z całej Europy. Docelowo WCPR pokryje swoim zasięgiem obszar całego województwa.

Na jednej zmianie telefony stale odbiera 4 operatorów, wkrótce, podczas EURO 2012, dołączy do nich 3 następnych. Wszyscy znają języki obce i są przygotowani do przyjmowania również zgłoszeń obcokrajowców. Operatorzy od początku funkcjonowania WCPR do 20 maja odebrali 232 987 połączeń na numery 112 i 999. Według statystyk 75% wszystkich połączeń na numery alarmowe to pomyłki, telefony głuche lub niezasadne - interwencji służb wymaga zaledwie co czwarte połączenie. Najwięcej przekierowań trafia do policji i ratowników medycznych. Około 5 procent zgłoszeń jest przekierowywanych do służb pomocniczych, takich jak: Straż Miejska, Zarząd Dróg Miejskich, Enea.

Poznański WCPR jest jednym z dwóch ośrodków szkolących operatorów numerów alarmowych w kraju - do końca kwietnia w 9 cyklach szkoleniowych uczestniczyło blisko 200 osób.
 

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 31.05.2012
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59