Nie przyszedłem po dostojeństwa, sławę, zaszczyty, lecz aby służyć, ale nie jakiemuś stronnictwu. Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci – mówił w 1918 r. Ignacy Jan Paderewski do witających go Wielkopolan. Dziś oddano część i pamięć poległym o wolność ojczyzny w powstaniu wielkopolskim. W uroczystości udział wziął wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Oficjalne obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów na mogiłach zasłużonych Wielkopolan - gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego. Wiązanki złożono również pod tablicami pamiątkowymi Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Marynarzy Powstańców Wielkopolskich.
Po mszy świętej odprawionej w poznańskiej Farze odbyły się główne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. O godz. 16.40 w stolicy Wielkopolski zawyły syreny, przypominające o odwadze bohaterów. Następnie w towarzystwie mieszkańców Wielkopolski, grup rekonstrukcyjnych, harcerzy, przedstawicieli władz rządu, samorządu i miasta oraz delegacji reprezentujące służby i instytucje złożone kwiaty i zapalono znicze.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-zachodnich obrzeży. Zryw wolnościowy zakończył się 16 lutego 1919 roku podpisaniem rozejmu w Trewirze. W bitwie o Ławicę w 1919 roku zdobyto największy łup wojenny w tysiącletniej historii polskiego oręża - sprzęt lotniczy o wartości 160–200 milionów marek, w tym ponad 300 samolotów.