Aktualne podtopienia pól w zlewni Noteci i Gwdy są efektem sytuacji hydrologicznej oraz zarastania koryta rzeki. Dziś o możliwościach przeciwdziałania tej sytuacji oraz prognozach meteorologicznych na najbliższe dni mówili zaproszeni na posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przez wicewojewodę wielkopolskiego Marlenę Maląg przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bieżące utrzymywanie rzek, meteorolodzy oraz samorządowcy z powiatu pilskiego i chodzieskiego.
Intensywne opady deszczu przy trudnej sytuacji hydrologicznej Noteci spowodowały lokalne podtopienia. Tylko 4 i 5 sierpnia suma opadów odpowiadała przeciętnym miesięcznym opadom. Synoptycy uspokajają jednak, że z punktu widzenia meteorologicznego nie dojdzie do pogorszenia tego stanu, choć o stabilizacji będzie można mówić w perspektywie kilku tygodni.
Jak poinformował wicestarosta pilski, od kilkunastu lat mówi się o problemie lokalnych podtopień, a rolnicy oczekują szybkiego spuszczenia wody przez regulację śluz na Noteci. Każde piętrzenie wody na śluzach ma związek z wydanym pozwoleniem wodno-prawnym. Zwiększenie przepływu spowodowałoby także podtopienia w dalszym biegu rzeki - komentował zastępca dyrektora RZGW w Poznaniu Michał Sosiński. Jednak nie piętrzenie wody na śluzach jest problemem, a zarastanie koryta rzeki. Przepisy środowiskowe, które nie pozwalają wcześniej niż w lipcu na wykaszanie traw powodują, że mimo prowadzonych aktualnie prac wykaszania na rzece 12 godzin na dobę, nawet w soboty i niedziele, sytuacja jest nadal trudna - dodał.
Rozwiązaniem doraźnym, które zostało zaproponowane i zostanie w najbliższych dniach przeanalizowanie, jest użycie większych jednostek pływających, takich jak lodołamacz lub holownik. Wicewojewoda podsumowując spotkanie, zapowiedziała bieżący monitoring sytuacji oraz zleciła analizę możliwości skutecznego i szybkiego oczyszczenia z traw koryta rzeki, które w znacznym stopniu uniemożliwiają przepływ wody zalegającej na polach. Jednocześnie w trybie roboczym Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przeanalizują przedstawione przez partnerów samorządowych propozycje zmian systemowych i przedstawią wojewodzie wnioski z możliwościami ich realizacji.