Dzisiaj premier Beata Szydło ogłosiła, że do programu „Rodzina 500 plus” włączyło się 18 banków. Umożliwią one swoim klientom złożenie poprzez bankowość elektroniczną wniosków o wypłatę świadczenia 500 zł. W Poznaniu poinformował o tym wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, który wraz z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem i wicewojewodą Marleną Maląg spotkali się z prezydentami miast. Tematem rozmów było wdrażanie programu „Rodzina 500+”.
- Spotkania z samorządowcami w różnych miastach Wielkopolski dają nam przekonanie, że gminy są dobrze przygotowane do realizacji programu - mówił wojewoda, który podkreślił, że największy, systemowy program wsparcia rodziny po 1989 jest działaniem ponad poglądami partyjnymi. W imieniu samorządowców podczas konferencji prasowej o przygotowaniach opowiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Szacujemy, że w Poznaniu świadczenie może otrzymać ok. 50 tysięcy dzieci. Dla mieszkańców przygotowaliśmy 62 stanowiska w 5 lokalizacjach, które w pierwszych dwóch tygodniach będą przyjmować wnioski od 7:00 do 19:00. Umożliwiliśmy też poznaniakom umawianie się na wybrane godziny. To dla nas doskonała wiadomość, że dzięki porozumieniu rządu i banków możliwe będzie składanie wniosków on-line. To ułatwi i przyspieszy składanie wniosków, a także zmniejszy kolejki - mówił. Swoimi doświadczeniami podzielił się też Łukasz Malczewski, zastępca burmistrza miasta i gminy Margonin, w której świadczenie wypłacane będzie na ok. 1000 dzieci. - To ogromne przedsięwzięcie i ważny program. Cieszę się, że na bieżąco mogliśmy uczestniczyć w konsultacjach i debatach na jego temat - podkreślał.
Jak szacuje MRPiPS na terenie województwa wsparcie objętych zostanie ponad 350 tysięcy dzieci.
Minister Marczuk zwrócił uwagę na ważną zasadę, obowiązującą w pierwszym etapie programu: pierwsze wnioski będą mogły być składane od momentu uruchomienia programu, czyli od kwietnia przez 3 miesiące. Wnioski złożone w tym terminie gwarantują wypłatę świadczenia z wyrównaniem od kwietnia. Gminy będą miały też 3 miesiące na wydanie decyzji i wypłatę należności.
Wojewoda i wicewojewoda Marlena Maląg przypomnieli samorządowcom o wszystkich dodatkowych możliwościach kontaktu, które stworzone zostały na potrzeby programu. W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim działa infolinia (numer 61 854 11 77), z której mogą korzystać tak pracownicy samorządów, jak i rodzice zainteresowani możliwością uzyskania świadczenia wychowawczego. Uruchomiony został też adres e-mail 500plus@poznan.uw.gov.pl, pod który samorządowcy oraz obywatele zainteresowani programem mogą przesyłać swoje pytania. Lista najczęściej kierowanych przez gminy pytań wraz z odpowiedziami, rozsyłana jest drogą elektroniczną do wszystkich wielkopolskich gmin.
Każda z gmin otrzymała elektroniczne podręczniki, informatory, materiały graficzne i komplet dokumentów niezbędnych do realizacji ustawy. Wniosek oraz poradniki dostępne są na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w specjalnej zakładce „Rodzina 500+” https://www.poznan.uw.gov.pl/rodzina-500-plus. W Poznaniu odbyły się już dwa szkolenia dla osób realizujących program, podczas których urzędnicy z WUW i MRPiPS przeszkolili już blisko 450 osób. Na 18 marca zaplanowano spotkanie z przedstawicielami samorządu powiatowego. Dodatkowo, założenia programu przedstawione zostały też na Forum Sekretarzy Gmin i Powiatów Wielkopolski, w którym uczestniczyło ok. 150 sekretarzy. Dzień wcześniej, wojewoda spotka się z uczestnikami zjazdu wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów i osobiście opowie o sposobie realizacji ustawy.