Tradycyjnie w listopadzie Uniwersytet Przyrodniczy obchodzi Dzień Patrona - Augusta Cieszkowskiego. Główne uroczystości odbyły się dzisiaj w Sali Biocentrum z udziałem wicewojewody wielkopolskiego Przemysława Paci.
Dzień Patrona jest okazją, żeby uhonorować zasłużonych pracowników uniwersytetu. Wicewojewoda Przemysław Pacia pogratulował odznaczonym i wręczył nadane przez prezydenta RP Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Senat uczelni przyznał także medale „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”, które otrzymali nauczyciele akademiccy, pracownicy oraz osoby związane z placówką. Osoby, które przyczyniają się do rozwoju regionu oraz rolnictwa i leśnictwa zostały nagrodzone medalem „Academia Rerum Rusticarum Posnaniensis”.
Zwieńczeniem obchodów Dnia Patrona będzie uroczysta gala koncertowa, która odbędzie się w sobotę w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na scenie pojawi się chór akademicki Coro Da Camera, który w tym roku świętuje 20-lecie pracy artystycznej.
Historia uniwersytetu liczy 143 lata. Inicjatorem założenia uczelni był hrabia August Cieszkowski, wybitny ekonomista, filozof, ziemianin, działacz polityczny i społecznik. W 1870 roku założył i był głównym fundatorem Wyższej Szkoły Rolniczej im. Haliny w Żabikowie. Dzieło ojca kontynuował syn, który w 1919 roku przekazał majątek w Żabikowie uniwersytetowi.
Dziś uczelnia to ponad 800 wykładowców, w tym ponad 200 profesorów, którzy kształcą tysiące studentów na ośmiu wydziałach. Uniwersytet Przyrodniczy jest jedną z najbardziej cenionych tego typu uczelni w kraju.