Wojewoda wielkopolski Piotr Florek wziął udział w debacie „Budowanie wizerunku Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego - współpraca z mediami” w ramach projektu „Wielkopolskie partnerstwo na rzecz zarządzania zmianą gospodarczą w regionie”, adresowanego do przedsiębiorców, pracodawców oraz instytucji rynku pracy i organizacji pozarządowych. Debata organizowana była wspólnie przez Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” TEB Edukacja oraz Wielkopolski Związek Pracodawców.
Wojewoda, który jest przewodniczącym WKDS podkreślał, że mija właśnie 10 lat od wcielania w życie idei dialogu społecznego. Działająca w Wielkopolsce komisja każdorazowo stara się wypracować wspólne rozwiązanie, jest też forum wykorzystywanym do prezentowania przez strony sposobów rozwiązywania konfliktów i sporu.
W debacie udział wziął również Longin Komołowski wicepremier oraz minister polityki społecznej w rządzie Jerzego Buzka, jeden z twórców Komisji Trójstronnej, który podzielił się swoimi doświadczeniami w budowie dialogu pomiędzy rządem, związkami zawodowymi oraz pracodawcami. Uczestnicy spotkania zaznaczyli konieczność podnoszenia świadomości zakresu działania komisji i szans, jakie daje dialog społeczny.
Dialog Społeczny jest konstytucyjnym obowiązkiem administracji rządowej i ma służyć poprawie jakości stanowienia prawa oraz wzmocnieniu mechanizmów demokratycznych w państwie. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele wojewody, reprezentatywnych organizacji związkowych i organizacji pracodawców oraz marszałka województwa.
Komisja stanowi forum godzenia interesów pracowników, pracodawców oraz dobra publicznego. Do jej właściwości należy wyrażanie opinii w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. Opinia komisji nie ma mocy wiążącej, stanowi formę oceny dla projektowanych zamierzeń i prowadzonej polityki.
Zdjęcia: Patryk Trząsalski