Przed Poznańskimi Krzyżami zapłonęły znicze, tworzące napis „Pamiętamy” i upamiętniające wydarzenia sprzed 31 lat - wprowadzenie stanu wojennego. Wojewoda wielkopolski Piotr Florek, który uczestniczył w oficjalnych uroczystościach rocznicowych, wraz z delegacjami złożył po mszy kwiaty przy tablicy ofiar stanu wojennego, znajdującej się w krużgankach kościoła Dominikanów.
Tradycyjnym miejscem gromadzącym rokrocznie poznaniaków, poczty sztandarowe, przedstawicieli związków zawodowych i władz oraz uczestników wydarzeń z 1981 roku jest plac Mickiewicza. To tam, pod pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 złożono wiązanki i zapalono znicze. Jak podkreślał w trakcie uroczystości Jarosław Lange, szef wielkopolskiej „Solidarności”, że ceną wolności było wcześniejsze internowanie blisko 10 tys. osób i śmierć dziesiątek ofiar.
Tego samego dnia poznański oddział IPN nagrodził honorowymi wyróżnieniami, ustanowionymi w 2009 roku ośmiu „Świadków Historii”. Nagrodę kapituła przyznaje osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania dziejów narodu i kraju.
Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie całego kraju uchwałą Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, której przewodniczył gen. Wojciech Jaruzelski. Trwał do końca 1982 roku a ostatecznie zniesiony został w lipcu 1983 roku.