Święto wielkopolskich celników

Treść archiwalna

21 września to od 13 lat ustawowy Dzień Służby Celnej. Tegoroczne wojewódzkie obchody święta celników po raz pierwszy odbyły się poza stolicą regionu - w Kaliszu. Na kaliskim rynku wręczono odznaczenia i awanse a życzenia wraz z podziękowaniami za całoroczną służbę przekazał funkcjonariuszom wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Do głównych zadań celników należy sprawowanie kontroli nad obrotem towarowym z zagranicą, pobór należności celnych i podatkowych w części naliczanej na granicy państwa czy zwalczanie przemytu i przeciwdziałanie oszustwom celnym. Należności odprowadzane przez administrację celną zapewniają blisko jedną trzecią budżetu krajowego.

Podczas wojewódzkich obchodów święta przypomniano wielowiekową tradycję służby. Najstarszy dokument traktujący o urzędnikach celnych to XII-wieczna bulla gnieźnieńska. Wybór Kalisza na miejsce obchodów był nieprzypadkowy - od najdawniejszych czasów miasto było związane tak z polską państwowością, jak i obrotem towarowym.

Tradycyjnym nawiązaniem do przeszłego zwyczaju pobierania przy wjeździe do miasta stosownych opłat za wwożone towary jest zabytkowa rogatka, pozostała po istniejących niegdyś czterech. W mieście od początku XIX wieku działał Kaliski Departament Celny a od ponad pięćdziesięciu lat funkcjonuje w Kaliszu Urząd Celny.

zdjęciezdjęciezdjęcie

 Zdjęcia: Andrzej Piotrowski

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 25.09.2012
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58