Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu podczas polsko-niemieckich ćwiczeń antyterrorystycznych "Pirotech 2008" sprawdził funkcjonowanie systemu Państwowego ratownictwa medycznego na obszarze Poznania i powiatu poznańskiego. Organizatorem pokazu sprawności współdziałania służb była Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, Federalny Urząd Kryminalny Niemiec, PKP, Straż Ochrony Kolei i Straż Pożarna.
Mimo, że ćwiczenia zorganizowano w prima aprilis, to jednak całe pozorowane zdarzenie wyglądało bardzo realistycznie. Punktualnie o godz. 10.00 w dwóch wagonach pociągu osobowego relacji Berlin-Warszawa nastąpiła eksplozja niekontrolowanych ładunków wybuchowych. Podróżowali w nim kibice futbolu jadący na mecz rozgrywany w ramach Euro 2012. Kilkudziesięciu rannych oraz stojące w płomieniach wagony były prawdziwym wyzwaniem dla służb ratowniczych.
Jednostki straży pożarnej dojechały na miejsce zdarzenia błyskawicznie. Uczestniczący w ćwiczeniach strażacy rozpoczęli gaszenie palących się wagonów, oddymili ich wnętrze, przeprowadzili ewakuację wszystkich poszkodowanych, a następnie udzielili rannym pierwszej pomocy medycznej. Obok Straży Pożarnej w manewrach udział wzięło kilkudziesięciu policjantów z Polski i Niemiec, ekipa antyterrorystów, pirotechnicy, pogotowie ratunkowe, pracownicy kolei oraz Prokuratura. Wszystkie służby ratownicze musiały wykazać się m.in. umiejętnością komunikacji w obcym języku z rannymi. W rolę pozorantów wcielili się słuchacze Wielkopolskiego Centrum Edukacji Medycznej w Poznaniu.
Poza Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wnioski z ćwiczeń musi też wyciągną Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. W przyszłym tygodniu planowana jest odprawa wszystkich uczestników, na której przedstawione zostaną wnioski i uwagi z przebiegu szkolenia.
Zdjęcia: Piotr Wilczewski - rzecznik prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP