"Ochrona populacji ślimaków winniczków w Polsce w aspekcie jego gospodarczego wykorzystania" jest tematem dwudniowego sympozjum, które odbywa się w Sielinku. W pierwszym dniu obrad uczestniczył wicewojewoda Przemysław Pacia.
Impulsem do przygotowania konferencji przez Stowarzyszenie Przetwórców i Eksporterów Ślimaków Winniczków były ubiegłoroczne badania prof. Kazimierza Stępczaka na temat liczebności ślimaka winniczka w Wielkopolsce. Uzyskane wyniki dowodziły spadku populacji tego gatunku i konieczności podjęcia działań ochronnych. Na ich podstawie do roku 2010, czyli w okresie niezbędnym do odrodzenia się gatunku, nie będą udzielane zezwolenia na pozyskiwanie tego mięczaka w Wielkopolsce.
Wicewojewoda Pacia wiosną br. podjął rozmowy z przedsiębiorcami, zajmującymi się zbiorem winniczków, aby wypracować działania, które pozwolą w przyszłości nadal wykorzystywać gospodarczo ten gatunek ślimaków przy zachowaniu warunków ich ochrony.
Podczas sympozjum w Sielinku zostaną przedstawione m.in. informacje na temat występowania tego gatunku w Polsce, możliwości hodowli, aktualna organizacja pozyskania ślimaków, kierunki ich gospodarczego wykorzystania i związane z tym zagrożenia dla populacji winniczków. Swoje doświadczenia i wyniki badań przedstawią naukowcy, konserwatorzy przyrody oraz przedsiębiorcy z Wielkopolski, Małopolski i województwa zachodniopolskiego.