Dzieciom się nie odmawia - wiedzą o tym wielkopolskie posłanki Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Bożena Szydłowska i Irena Tomaszak-Zesiuk - inicjatorki i koordynatorki konkursu "Bądź zdrowa, Mamo. Zbadaj się!", projektu zachęcającego kobiety do korzystania z badań profilaktycznych. Gościem wielkopolskiego finału był wojewoda Piotr Florek.
W kapitule oceniającej prace zasiadły między innymi posłanka Krystyna Łybacka i wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Walkowiak. Jury wybierało spośród 700 prac - najlepszych z ponad 10 000 laurek narysowanych przez dzieci.
Głównym założeniem projektu było zorganizowanie konkursu plastycznego dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, które narysowały dla mam laurki na Dzień Matki - prosząc mamy o przeprowadzenie badań profilaktycznych. Średnio co 40 minut diagnozowany jest rak piersi u kolejnej Polki. Z bezpłatnych badań profilaktycznych, pozwalających na wczesne wykrycie raka szyjki macicy i raka piersi korzysta zaledwie niewielki procent kobiet.
Założeniem konkursu było dotarcie do kobiet w sposób pośredni – poprzez prośbę dziecka. Laurki wykonane przez dzieci mają nakłonić kobiety do przeprowadzenia badań profilaktycznych. Kobiety, których dzieci są we wczesnym wieku szkolnym, najczęściej mają mało czasu dla siebie, dlatego zaniedbują profilaktykę. Prośba dziecka może uzmysłowić kobietom potrzebę i wagę tych badań. Drugim – być może równie ważnym – celem projektu jest upowszechnienie idei badań profilaktycznych u dzieci. Zdaniem organizatorów projektu, taka inicjatywa jest doskonałym elementem wczesnej edukacji zdrowotnej. Dzieci zapamiętają przekaz formułowany bezpośrednio do nich, że badanie profilaktyczne jest czymś naturalnym, potrzebnym i koniecznym.
Akcja "Bądź zdrowa, mamo. Zbadaj się!" jest elementem szerszej inicjatywy – "Chroń to, co najcenniejsze" – w ramach której organizowane są konferencje profilaktyczne w całym kraju. Patronat nad projektem sprawują: minister zdrowia Ewa Kopacz, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall i Narodowy Fundusz Zdrowia.
Według danych NFZ i GUS, co roku w Polsce na raka szyjki macicy zapada 3600 kobiet, a połowa z nich umiera. Rak piersi diagnozowany jest rocznie u 12 tys. kobiet, z czego umiera 5 tys. 30 proc. Polek nigdy nie miało wykonanej cytologii.