Konferencja naukowa "Zabór mienia w Kraju Warty"

Treść archiwalna

Dla upamiętniania ofiar prześladowań i wysiedleń oraz 70. rocznicy utworzenia przez Niemców Kraju Warty z ziem dawnych województw poznańskiego i łódzkiego, będących następstwem wcielenia do Rzeszy, odbyła się konferencja naukowa w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu, w której wzięli udział między innymi wicewojewoda Przemysław Pacia, wicemarszałkowie województwa Wojciech Jankowiak i Arkadiusz Błochowiak oraz przewodniczący sejmiku Lech Dymarski.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie związków i organizacji kombatanckich, młodzież licealna oraz przedstawiciele władz samorządowych. W trakcie obrad profesorowie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Roman Macyra i Stanisław Jankowiak przedstawili genezę i kalendarium wydarzeń oraz skutki, jakie przyniosła planowa polityka wysiedleń, a także przejmowania polskiego mienia na obszarze Wathegau. Niemiecka administracja masowo wypędzała Polaków, zezwalając na zabranie jedynie rzeczy osobistych. Na ich miejsce osadzano niemieckich przesiedleńców, początkowo z krajów bałtyckich, a w końcu również z rdzennych terenów Rzeszy oraz z Gdańska. W wyniku intensywnej kolonizacji udział ludności niemieckiej na terenach Wielkopolski i łódzkiego wzrósł z 8 proc. w 1939 roku do 22 proc. w roku 1944, przekraczając milion osób. Aby zrobić dla nich miejsce, wyrzucono z domów ponad 650 tys. Polaków.

Przewodniczący Związku Wysiedlonych Gniazdo Włodzimierz Nowak zaznaczył, że ofiarami konfiskat padali przed wszystkim właściciele majątków ziemskich i dobrze utrzymanych gospodarstw rolnych, różnego typu zakładów przemysłowych i rzemieślniczych, obiektów handlowych, hoteli oraz instytucji finansowych. Mieszkańcy tracili domy mieszkania, źródła utrzymania, przechowywane w bankach papiery wartościowe, depozyty bankowe, a nawet kosztowności i gotówkę. W sumie skonfiskowano ponad 50 tysięcy zakładów, sklepów i innych firm, z których 95 proc. zostało następnie zlikwidowanych i rozprzedanych przez Niemców.

Zabierając głos, wicewojewoda Przemysław Pacia podkreślił, że naszym wspólnym obowiązkiem jest zachowanie i utrwalanie pamięci o narodowej przeszłości, a w szczególności o losach naszych własnych ziem i ich mieszkańców. W zbiorowej świadomości Polaków nie przetrwała bowiem wiedza, iż mieszkańcy Kraju Warty jako pierwsi padli ofiarą projektu tworzenia niemieckiej przestrzeni życiowej na Wschodzie, a wysiedleni Wielkopolanie nigdy nie otrzymali żadnych odszkodowań za odebrany i utracony dorobek życia.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 27.10.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59