69 lat temu Poznań stał się symbolem odwagi i niezgody na bezprawie. 28 czerwca 1956 roku tysiące poznaniaków - robotników, studentów, młodzieży, wyszło na ulice i jako pierwsi w powojennej Polsce głośno upomnieli się o swoje prawa. Dziś mieszkanki i mieszkańcy Poznania upamiętnili ich odwagę i poświęcenie.
Pracownicy Zakładów Przemysłu Metalowego H. Cegielski rankiem 28 czerwca 1956 r. wyruszyli do centrum Poznania, aby jako pierwsi w powojennej Polsce wyrazić sprzeciw wobec komunistycznej władzy. To właśnie w tym miejscu rozpoczęły się miejskie obchody Poznańskiego Czerwca ’56. Hołd uczestniczkom i uczestnikom powstania oddała wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk. Pod tablicą upamiętniającą studentów poległych w Poznańskim Czerwcu '56, jak również pod tablicami przy ZNTK S.A., dawnej zajezdni MPK, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, skwerze im. Trzech Tramwajarek oraz przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r., cześć bohaterom oddał również II wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski.
Pod tablicą pamiątkową, zlokalizowaną na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, wicewojewoda wspominał bohaterki i bohaterów tamtych dni.
– Postawa poznaniaków w 1956 roku jest wzorem obywatelskiej odwagi i solidarności, który inspiruje również dziś – w czasach, gdy wolność i demokracja, choć nie zagrożone przemocą, wciąż wymagają naszej troski, zaangażowania i odpowiedzialności. Dlatego mówiąc: „Cześć i chwała bohaterom Poznańskiego Czerwca”, wiemy, że to nie tylko hasło – to nasze zobowiązanie – mówił wicewojewoda Jarosław Maciejewski.
Następnie mieszkanki i mieszkańcy Poznania spotkali się przy Bramie Głównej H. Cegielski-Poznań S.A. W uroczystości uczestniczyła również wojewoda Agata Sobczyk.
Główne uroczystości przy Pomniku Poznańskiego Czerwca '56, na pl. Adama Mickiewicza, rozpoczął odgłos syren alarmowych. Wśród zgromadzonych znaleźli się przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, służb mundurowych, członkowie Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska, związkowcy z poznańskich firm oraz poznanianki i poznaniacy. Podczas uroczystości wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk reprezentowała premiera Donalda Tuska.
W uroczystości uczestniczyli kombatanci - uczestnicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Barbara Napieralska, przewodnicząca Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, reprezentowała i złożyła wieniec w imieniu Lecha Parella, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wspólną wiązankę złożyła delegacja Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej na czele z Przewodniczącym Marianem Macutkiewiczem, Hanną Silną i Czesławem Fajferem oraz Szymonem Łukasiewiczem, reprezentującym Radę Konsultacyjną ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Andrzej Sporny, przewodniczący Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „NIEPOKONANI” oraz Aleksandra Banasiak, prezes honorowy Stowarzyszenia "Czerwiec '56", złożyli kwiaty wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych.
28 czerwca 1956 r. pracownice i pracownicy Zakładów H. Cegielski podjęli pierwszy w PRL strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Ich protesty były krzykiem sprzeciwu wobec niesprawiedliwości, wyzysku i opresji, który rozbrzmiał echem w całym kraju i poza jego granicami. Było to jedno z pierwszych wystąpień w bloku wschodnim – znaczący krok do upadku komunizmu.