Pokaz pierwszej pomocy poprzedził przekazanie defibrylatora na potrzeby kampusu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ratujący życie zestaw AED władzom uczelni wręczył wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia. W uroczystym przekazaniu sprzętu wziął udział także prezes ENEA Maciej Owczarek oraz przedstawiciele UAM.
- W Polsce choroby serca dotykają coraz młodsze osoby, także studentów. Ważne, żeby defibrylator był w kampusie, bo trudno przewidzieć, co może się wydarzyć - powiedział wicewojewoda Przemysław Pacia. Przekazany defibrylator od dziś znajduje się w Collegium Biologicum UAM na Morasku, w podobne ENEA chce wyposażyć inne miejsca publiczne.
Wiele osób, które mają zawał umiera, ponieważ nie otrzymuje natychmiast odpowiedniej pomocy. Ludzie nie wiedzą, jak ratować życie innych, mają wrażenie, że nie dysponują odpowiednim sprzętem, wiedzą czy doświadczeniem. Choroby serca dotykają wiele osób. Przyczynia się do tego niezdrowy tryb życia oraz stres.
W Polsce w ciągu roku 100 tysięcy osób ma zawał - dla 35 tysięcy ludzi kończy się on śmiercią. Schorzenia układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za 48% zgonów w kraju. Licznym tragediom można zapobiec, pomóc ma w tym między innymi akcja „Pierwsza pomoc - ratownictwo przedmedyczne” , której organizatorem jest poznańska ENEA a patronuje jej wicewojewoda. Projekt prowadzony jest w ramach wolontariatu pracowniczego w firmie ENEA: pracownicy dzielą się swoją wiedzą i instruują jak udzielać pomocy przedlekarskiej.