Wyjątkowe upamiętnienie 1000-lecia pierwszej polskiej koronacji w Gnieźnie

2025 to wyjątkowy rok dla historii Wielkopolski, ale i całego kraju. W 1025 roku Bolesław Chrobry został koronowany w Gnieźnie na pierwszego króla Polski. 1000. rocznica tamtych wydarzeń jest świętowana przez Wielkopolanki i Wielkopolan w całym województwie. Ale to nie tylko święto naszego regionu. To święto całego kraju!

Dzisiejsze Uroczyste Zgromadzenie Posłów i Senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, otwarte przez marszałka Sejmu RP Szymona Hołownię oraz marszałkinię Senatu RP Małgorzatę Kidawę-Błońską, zgromadziło wszystkie najważniejsze osoby w kraju. Uczestniczyli w nim prezydent RP Andrzej Duda, premier Donald Tusk oraz członkinie i członkowie Rady Ministrów. W uroczystości udział wzięła także wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk oraz I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc i II wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski.

– Ambicja i dalekosiężne plany skłoniły Bolesława Chrobrego, aby w 1025 roku sięgnął po królewską koronę. I to ambicja, narodowa duma i przekonanie o własnej wartości motywowały pokolenia Polaków do walki, służby i pracy na rzecz dobra wspólnego. Pierwszy król Polski aktywnie zabiegał o pomyślność swojego państwa i czekał, aż osłabnie opór niemieckiego cesarza wobec jego planów. Wieki później Polacy z tą samą wytrwałością pracowali na rzecz odzyskania niepodległości i czekali na sposobność, aby zakończyć niewolę zaborów, a potem niemiecką okupację i dekady komunizmu. Bo wolność i suwerenność to istota naszej polskiej tożsamości – mówił prezydent Andrzej Duda.

Najnowsze badania historyków wskazują, że dokładnie 18 kwietnia 1025 roku, w Niedzielę Wielkanocną, Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski. Gniezno – jako serce polskiej państwowości i siedziba arcybiskupstwa – było najprawdopodobniejszym miejscem aktu koronacji, która otworzyła nowy rozdział w historii naszego kraju. W tym samym roku, 25 grudnia miała miejsce także koronacja syna Bolesława Chrobrego – Mieszka II w gnieźnieńskiej katedrze.

– Bolesław Chrobry uczy nas jak łączyć niezależność i przynależność. Kiedy swoją decyzją uczynił Polskę suwerennym królestwem, równocześnie uczynił ją przynależną do zachodniej wspólnoty wartości. Dlatego królu Bolesławie, my, naród polski XXI wieku, w 1000-lecie twojej koronacji, mówimy dziś z pełnym przekonaniem: twoja korona świeci jasno, twoje królestwo trzyma się mocno – podkreślał premier Donald Tusk.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił o tym, że żyjemy w silnym i nowoczesnym europejskim państwie, które musi wreszcie pozwolić działać i rozwijać się tym, którzy chcą i potrafią, i które musi wyrównywać szanse, a nie zwiększać różnice między tymi, którzy mieszkają w Warszawie, a tymi w mieście powiatowym, choćby takim jak Gniezno.

– Musimy z pokorą zauważyć dziś, wobec naszych przodków, przed ich sądem pokoleń, że pozostawienie milionów ludzi poza marginesem wielkich polskich zmian, to wielka wina pokolenia przełomu. Wina, którą najwyższy czas naprawiać, bo wyrządzona wtedy krzywda przechodzi z pokolenia na pokolenie, a dziedziczenie biedy i wykluczenia ma miejsce na każdym poziomie: materialnym, edukacyjnym, komunikacyjnym. To nasz wielki wstyd. Musimy zareagować już, bo choć wspominamy Bolesława Chrobrego, to nie żyjemy w jego czasach – mówił marszałek.

Obchody milenium koronacji zostały uczczone również poprzez przyjęcie przez Sejm i Senat jednobrzmiących uchwał w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.

– Wystarczyło kilka wojen domowych, by dorobek Chrobrego niemal w całości zaprzepaścić. Dlatego patrząc dziś z Gniezna, kolebki polskiego państwa, na naszą historię, wyciągnijmy dziś lekcję z tego, jaką cenę płacimy za wewnętrzne podziały, za uleganie demagogii i populizmowi. Siła państwa, dobrobyt i rozwój nie są dane raz na zawsze, łatwo roztrwonić to, co budowały pokolenia – mówiła marszałkini Małgorzata Kidawa-Błońska.

Obchody w Gnieźnie to nie wszystko. Już w tę niedzielę w Warszawie odbędzie się wydarzenie „Tysiąclecie Korony Polskiej”. W programie przewidziano m.in. paradę historyczną, koncert plenerowy, widowiska multimedialne oraz strefy tematyczne. Szczegóły znajdują się na stronie tysiacleciekorony.pl.

Tysiąclecie korony polskiej to święto nas wszystkich. Świętujmy je wspólnie i cieszmy się z naszej historii!

 Uroczyste Zgromadzenie Posłów i Senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobregoprzemawia prezydent RP Andrzej Dudaprzemawia premier Donald Tusk Uroczyste Zgromadzenie Posłów i Senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobregowicewojewodowie wielkopolscy podczas  Uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobregowojewoda wielkopolska Agata Sobczyk podczas  Uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława ChrobregoMarszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska

Autor: Nina Swarcewicz
Data utworzenia: 25.04.2025
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 25.04.2025 - 15:57