85. rocznica Zbrodni Katyńskiej

W 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich oraz Kresowian na Sybir oddano hołd Polakom zamordowanym z rozkazu Sowietów. W imieniu wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk pamięć o poległych uczcił II wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski składając kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru w Ogrodzie Zamkowym w Poznaniu.

W 1940 r., na mocy decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, władze sowieckie dokonały zbrodni na polskich obywatelach – oficerach Wojska Polskiego oraz przedstawicielach polskiej inteligencji. Egzekucji dokonano w Katyniu, Charkowie, Miednoje oraz w innych miejscach kaźni. Ofiarami byli m.in. żołnierze, naukowcy, wykładowcy akademiccy, prawnicy, lekarze, funkcjonariusze policji i służb mundurowych, urzędnicy, sportowcy, artyści, przedsiębiorcy oraz duchowni. Przez ponad pół wieku prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana i poddawana sowieckiej propagandzie.

Co roku przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kombatanci oraz Wielkopolanie i Wielkopolanki dbają o to, by ocalić od zapomnienia tych, którzy zostali zamordowani tylko dlatego, że byli Polakami. W obchodach uczestniczyli także uczniowie poznańskich szkół, harcerze oraz przedstawiciele służb.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele oo. Dominikanów pw. Matki Bożej Różańcowej w Poznaniu. Następnie udano się pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie poszczególne delegacje złożyły wieńce, kwiaty oraz znicze.

Autor: Rafał Król
Data utworzenia: 11.04.2025
Ostatnia aktualizacja: Rafał Król
Data aktualizacji: 14.04.2025 - 09:12