Spotkanie edukacyjne połączone z wręczeniem nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego - Ludzie nie są na sprzedaż

Treść archiwalna

Jak się chronić przed zagrożeniami? Jak przeciwdziałać rasizmowi, dyskryminacji i zjawisku współczesnego niewolnictwa? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali dziś uczestnicy spotkania edukacyjnego w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.  W wydarzeniu uczestniczyła I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc oraz wicekurator oświaty Wojciech Szulc. Słowa uznania dla laureatów skierowane zostały również przez komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu nadinsp. Tomasza Olczyka, w imieniu którego zostały przekazane okolicznościowe upominki dla nagrodzonych w konkursie. 

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać ekspertów, którzy podzielili się praktycznymi wskazówkami, jak uniknąć zagrożeń wynikających z nielegalnego handlu ludźmi.

Dr Klaudia Gołębiowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawiła problematykę handlu ludźmi z perspektywy Internetu. Omówiła mechanizmy oraz pułapki, na które można się natknąć. Prelekcję o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi wygłosiła również Beata Wosinek z Fundacji Czas Wolności. O zwalczaniu rasizmu i dyskryminacji poprzez edukację od najmłodszych pokoleń mówił nadkom. Kamil Sikorski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, który jest również zastępcą pełnomocnika komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. Ochrony Praw Człowieka.

Na uczestników wydarzenia czekały także liczne stoiska edukacyjne Straży Granicznej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu.

W trakcie spotkania zostały również wręczone nagrody laureatom Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego 2024 „Ludzie nie są na sprzedaż”, w którym młodzież podzieliła się swoim spojrzeniem na problem handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy na temat zjawiska handlu ludźmi wśród młodzieży, podniesienie świadomości wśród młodzieży na temat bezpieczeństwa podczas podróży za granicą w celu podjęcia pracy zarobkowej, a także uświadomienie potrzeby informowania o tym procederze oraz potrzebie walki ze zjawiskiem handlu ludźmi.

W kategorii klasy 8 szkoły podstawowej (rysunek i plakat) nagrodzeni zostali:

  • 1 miejsce  - Eliza Dąbrowicz – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rożnowie,
  • 2 miejsce - Weronika Wojtaszek – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wilczynie,
  • 3 miejsce - Maja Nowak – Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Modrzu,
  • wyróżnienie - Amelia Ziarniak – Szkoła Podstawowa nr 1 w Słupcy.

W kategorii szkół ponadpodstawowych (grafika, fotografia i ulotka) nagrodzeni zostali:

  • 1 miejsce – Maja Skorupa – Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim,
  • 2 miejsce - Agata Spławska i Natalia Ejchost – Zespół Szkół Ekonomicznych im. M. Jackowskiego w Słupcy,
  • 3 miejsce - Maja Światła – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gwiazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim,
  • wyróżnienie - Julia Nowak – Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, Maja Radecka – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie.

Gratulujemy wszystkim laureatom!

Autor: Nina Swarcewicz
Data utworzenia: 22.11.2024
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 09.01.2025 - 07:52