II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski otworzył konferencję „Lecznictwo Szpitalne w Wielkopolsce – perspektywy i wyzwania”, która dziś miała miejsce w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Konferencja ma stanowić początek spotkań dotyczących zmian w szpitalnictwie na terenie województwa wielkopolskiego.
Konferencja „Lecznictwo Szpitalne w Wielkopolsce – perspektywy i wyzwania” zorganizowana przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu to pierwsze spotkanie z serii, która ma otworzyć dyskusję na temat aktualnego stanu oraz możliwości lecznictwa szpitalnego w Wielkopolsce. Na zaproszenie do rozmów odpowiedziało wiele znamienitych gości, którzy wygłosili swoje tezy oraz przedstawili prezentacje, a także dyrektorzy oraz przedstawiciele wielkopolskich szpitali i placówek.
Jako pierwszy głos zabrał Piotr Nowicki – przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, członek Zespołu do Spraw Zmian Systemowych w Ochronie Zdrowia. Następnie o stanie Wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia opowiedziała jego dyrektor – Magdalena Kraszewska. Temat „Współpraca Izby Lekarskiej z konsultantami wojewódzkimi w planowaniu zapewnienia dostępności do świadczeń specjalistycznych” dokładnie omówił dr n. med. Krzysztof Kordel – prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu.
Po pierwszej części wykładowej nastąpiła merytoryczna dyskusja, w której udział wzięli II Wicewojewoda Wielkopolski – Jarosław Maciejewski, wyżej wspomniani prelegenci oraz członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego – Katarzyna Kretkowska i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Anna Jackowska.
Kolejna część konferencji to prezentacje: „Aktualny stan prawny dotyczący wykonywania zawodu lekarza” wygłoszona przez wiceprezesa Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu – Marcina Karolewskiego, „Problemy środowiska pielęgniarskiego w lecznictwie szpitalnym” przybliżone przez przewodniczącą Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu – Magdalenę Sobalik, „Kształcenia na kierunkach medycznych i okołomedycznych w jednostkach samorządu województwa wielkopolskiego” – dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Dorota Kinal. Na koniec spotkania dyrektor Wydziału Zdrowia w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim Liwia Polcyn-Nowak, wspólnie z kierownikami Oddziałów Wydziału Zdrowia WUW, przybliżyła temat: „Wsparcie Wojewody w organizacji opieki zdrowotnej w Wielkopolsce”.