Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że istnieje możliwość skorzystania ze środków finansowych przewidzianych w 2023 r. na pomoc dzieciom i uczniom. Rządowy program ma na celu finansowanie i organizowanie form pomocy o charakterze materialnym, psychologicznym i wychowawczym dla dzieci i uczniów, których rodziny ucierpią wskutek wystąpienia żywiołu. Ruszyła jego kolejna edycja.
Celami programu są:
1) umożliwienie zakupu wyposażenia edukacyjnego dla dzieci i uczniów, w przypadku gdy uległo ono zniszczeniu lub gdy jego nabycie, ze względów ekonomicznych wynikających z wystąpienia żywiołu, będzie utrudnione lub niemożliwe;
2) zapewnienie pomocy terapeutycznej uczniom poszkodowanym w wyniku wystąpienia żywiołu oraz stworzenie, w trakcie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych warunków edukacyjnych i wychowawczych, które będą zmniejszać negatywne skutki i przeżycia związane z wystąpieniem żywiołu;
3) zapewnienie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych dzieciom i uczniom poszkodowanym w wyniku wystąpienia żywiołu oraz stworzenie warunków edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych, które będą zmniejszać negatywne skutki i przeżycia oraz pozwolą dziecku lub uczniowi pozostać w najbliższym znanym otoczeniu.
Program jest realizowany od 2014 roku i jest programem wieloletnim. W latach 2019–2021 wsparcie było realizowane w ramach trzyletniego programu rządowego. Obecnie proponuje się kontynuowanie dotychczasowej trzyletniej formuły programu realizowanego w latach 2022–2024. Na przestrzeni ośmiu analizowanych lat z programu rządowego skorzystało łącznie 8 862 osób.
Program ma charakter interwencyjny, więc jego realizacja jest uwarunkowana wystąpieniem określonych nagłych, trudnych do przewidzenia zdarzeń losowych. W latach ubiegłych realizacja pomocy dla uczniów poszkodowanych w wyniku wystąpienia żywiołu była realizowana przede wszystkim w formie wypłaty zasiłku losowego na cele edukacyjne.
Zapraszamy do zapoznania się załączoną poniżej prezentacją programu.