Służba Więzienna pełni niezwykle istotną rolę w naszym społeczeństwie. Jej funkcjonariusze, sprawując nadzór w zakładach karnych, są strażnikami prawa i gwarantem jego działania. Wojewódzkie Obchody Święta Służby Więziennej w Gnieźnie były okazją do docenienia pracy funkcjonariuszy dla Polski, podziękowania za ich służbę i przekazania wyrazów zasłużonego uznania. W uroczystości wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Święto Służby Więziennej rozpoczęło się w gnieźnieńskiej katedrze od mszy św. pod przewodnictwem bp Radosława Orchowicza. Obchody nabrały dodatkowego znaczenia dzięki nadaniu sztandaru Zakładowi Karnemu w Gębarzewie przez Ministra Sprawiedliwości. Aktu tego dokonał wiceminister tego resortu Sebastian Kaleta. To ważna i podniosła chwila dla tej jednostki penitencjarnej. Sztandar jest uznawany za symbol najważniejszych wartości, wierności i służby dla Ojczyzny. Od teraz będzie obecny podczas uroczystych obchodów świąt narodowych i państwowych, o charakterze patriotycznym i religijnym oraz podczas wręczania funkcjonariuszom odznaczeń i nominacji na wyższe stopnie służbowe.
- Praca funkcjonariuszy służby więziennej nie tylko wzmacnia fundamenty naszego systemu sprawiedliwości, ale również stanowi wzór dla innych służb mundurowych. Państwa wysiłki są nieocenione, a rola Waszej misji jest niezastąpiona w procesie tworzenia bezpiecznego i sprawiedliwego społeczeństwa. Jednocześnie, chciałbym podkreślić, że jako społeczeństwo mamy również obowiązek zauważyć, docenić i wesprzeć funkcjonariuszy, a dzięki otwarciu na dialog i wymianę doświadczeń pomiędzy służbami, możemy dążyć do rozwiązań, które przyczynią się do dalszego rozwoju i doskonalenia służby więziennej – powiedział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Zakład Karny w Gębarzewie to jednostka typu zamkniętego przeznaczona dla skazanych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy oraz dla skazanych młodocianych, z wydzielonym oddziałem typu półotwartego. 1 grudnia 2014 r. utworzono w nim oddział terapeutyczny dla osób uzależnionych od alkoholu. Może w nim przebywać 605 więźniów. Zatrudnia 181 funkcjonariuszy i pracowników, w tym siedmiu pracowników cywilnych.
W jednostkach poznańskiego okręgu służby więziennej służbę pełni codziennie ponad 2,5 tys. funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych. W uznaniu ich ciężkiej i sumiennej pracy z okazji święta, awans otrzymało 50 osób w korpusie oficerskim, 28 w korpusie chorążych i 366 w korpusie podoficerskim. Ponadto, 16 osobom Prezydent RP nadał Krzyże Zasługi, a Minister Sprawiedliwości 48 odznak "Za zasługi dla więziennictwa". Czterem funkcjonariuszom, którzy wykazali się odwagą lub męstwem, Dyrektor Generalny Służby Więziennej przyznał odznaki "Semper Paratus". Ponadto, dwóch kapelanów Służby Więziennej zostało uhonorowanych orderem przez Kapitułę Orderu Św. Pawła Apostoła. Wszyscy ci wyróżnieni będą obecni na uroczystościach w Gnieźnie.
Dodatkowo, trzech przedstawicieli innych służb mundurowych spoza resortu więziennictwa zostało uhonorowanych odznakami "Za zasługi dla więziennictwa". Są nimi nadinsp. Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, gen. bryg. Tomasz Michalski, Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz bryg. Krzysztof Skrzypczak, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu.