Służba więzienna na co dzień nie tylko zapewnia ochronę społeczeństwu przed sprawcami przestępstw osadzonymi zakładach karnych i aresztach śledczych, ale również prowadzi działania resocjalizacyjne wobec osób skazanych, głównie poprzez organizowanie pracy, zajęcia kulturowe, czy edukację i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Dzięki takiemu wsparciu osadzeni mają szansę na normalne życie po wyjściu na wolność. Dziś odbyła się uroczystość nadania sztandaru Aresztowi Śledczemu w Poznaniu. W wydarzenia wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Poznańska służba więzienna w ramach działań resocjalizacji oraz aktywizacji społeczno-lokalnej osadzonych prowadzi szeroką współpracę z fundacjami i organizacjami społecznymi, kulturalnymi, czy opiekującymi się zwierzętami, m.in. z Fundacją Siepomaga, Fundacją Schronisko dla Zwierząt w Gaju i Poznańskim Centrum Dziedzictwa. Dodatkowo funkcjonariusze i funkcjonariuszki biorą udział w imprezach sportowych, przyrodniczych (Łączą nas drzewa – Las Pamięci Jana Pawła II), a także charytatywnych – w ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi "Służymy pomocą - mamy to we krwi".
- Sztandar jest zawsze najcenniejszym symbolem wartości i tradycji w służbie państwu. Nadanie go Aresztowi Śledczemu w Poznaniu jest wyrazem szczególnego uhonorowania jednostki. Ten znak, łączący pokolenia funkcjonariuszy, od dziś będzie podkreślał przynależność do tej formacji i przypominał o jej największych dokonaniach – powiedział wojewoda Michał Zieliński. - Za wypełnianie tego obowiązku należy się Państwu wielki szacunek – podkreślił.
Podczas spotkania odbyło się uroczyste wbicie w drzewce sztandaru gwoździ honorowych i pamiątkowych przez zaproszonych gości oraz wpis do pamiątkowej księgi. W ramach podziękowania za wspólną i owocną współpracę wojewoda wielkopolski Michał Zieliński otrzymał pamiątkowy ryngraf z rąk dyrektora ppłk Przemysława Banaszaka.
Początki Aresztu Śledczego w Poznaniu sięgają lat siedemdziesiątych XIX wieku. Jego historia wpisuje się w wiele wydarzeń historycznych, w tym okres drugiej wojny światowej oraz czerwca 1956 r. W jednostce i podległych jej oddziałach zewnętrznych (Rosnowo, Poznań oraz Koziegłowy) pełni służbę 451 funkcjonariuszy SW i 29 pracowników cywilnych.