W 65. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej w Europie, wojewoda wielkopolski Piotr Florek zapalił znicz na mogile zbiorowej żołnierzy radzieckich na poznańskim Miłostowie. Wśród pochowanych w tym grobie żołnierzy jest między innymi poległy 9 lutego 1945 roku w Krzesinach szer. Stiepan Maksimowicz Łochacz.
W kwietniu br. pochodząca z Ukrainy rodzina żołnierza zwróciła się do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o odnalezienie jego miejsca pochówku. W związku z rozbieżnościami w spisach pochowanych na poznańskiej Cytadeli (wg zaświadczenia PCK tam jest pochowany szer. Łochacz) a danymi rosyjskiego Międzyregionalnego Centrum Informacyjno-Poszukiwawczego (МИПЦ) urzędnicy wojewody zwrócili się do poznańskiego historyka Adam Pleskaczyńskiego. Według jego ustaleń (na podstawie archiwalnych dokumentów publikowanych także przez rosyjski MEMORIAŁ) miejscem pochówku szer. Stiepana M. Łochacza jest jednak z całą pewnością kwatera żołnierzy radzieckich na cmentarzu komunalnym na Miłostowie – zbiorowa mogiła rząd 1 grób nr 1.
W Wielkopolsce jest kilka cmentarzy radzieckich z okresu II Wojny Światowej, a także cmentarz obozu jenieckiego pod Strzałkowem, założony jeszcze podczas I Wojny Światowej, w którym przebywali jeńcy rosyjscy. Największe nekropolie cmentarne żołnierzy radzieckich, to: Poznań Cytadela, Miłostowo, Wolsztyn, Glinno (gm. Nowy Tomyśl), Gniezno, Złotów, Koło, Kościan, Piła - Leszków, Rawicz, Czarnków.
Na prośbę wojewody, na grobach żołnierzy radzieckich na cmentarzu w Czarnkowie znicze zapaliła też młodzież. Na cmentarzu w Czarnkowie pochowanych jest 230 żołnierzy radzieckich.